Gündem

Gebze'de nöbet tutmak isteyen anneleri darp eden polisler hakkında soruşturma başlatıldı

Kocaeli Valiliği "ikinci bir emre kadar" gösteri ve eylem yapılmasını yasakladı

20 Nisan 2019 11:12

Açlık grevindeki çocuklarının taleplerine dikkat çekmek için nöbet tutmak isteyen kadınları darp eden polisler hakkında soruşturma başlatan Kocaeli Valiliği, eylemlerinin yapıldığı Gebze ve Kandıra cezaevleri yakınlarında gösteri ve eylem yapılmasını yasakladı. Yasağın süresi belirtilmedi ancak "ikinci bir emre kadar" ifadesi kullanıldı.  

9 Nisan'dan bu yana Gebze Cezaevi önünde, açlık grevindeki çocuklarının taleplerine dikkat çekmek için nöbet tutmak isteyen kadınlara polis dün bir kez daha müdahale etti. Kadınların eylemleri zor kullanılarak engellendi. Kameralara yansıyan görüntülerde polisin jopla kadınlara müdahale ve darp ettiği görülüyor. 

Kadınları darp eden polisler hakkında soruşturma başlatıldığı bildirilen Valiliğin ilgili açıklaması şöyle: 

"Kandıra T ve F Tipi Ceza İnfaz Kurumları merkez olmak üzere 5 (beş) km yarıçapındaki alan ile Gebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun bulunduğu alan merkez olmak üzere 1 (bir) km yarıçaplı alan içerisinde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 22. maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesine istinaden her türlü “Açık ve kapalı toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, el ilanı dağıtma vb.” eylem ve etkinlikler 18/10/2018 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır. 09.04.2019 tarihinden bugüne kadar eylem amacıyla gelenlere yazılı ve sözlü olarak defaten Valiliğimizin 18.10.2018 tarihli yasaklama kararı tebliğ edilmiş, bir kısım eylemci yasaklanan alandan çıkmış, çıkmamakta ısrar edenler alan dışına çıkartılarak haklarında gerekli yasal işlemler yapılmış, bugüne kadar bir olumsuzluk yaşanmamıştır. 19.04.2019 tarihinde yapılan eylemlere müdahale sırasında yetki ve maksadını aşan güvenlik görevlileri hakkında gerekli inceleme ve soruşturma işlemi başlatılmıştır."