Gündem

Gaziantep'te canlı bomba saldırısı planlayan IŞİD'li tutuklandı

IŞİD'li teröristin üst aramasında 2 el bombası ve C4 patlayıcı taşıdığı ortaya çıktı

13 Nisan 2017 14:45

Suriye'den kaçak yollarla Türkiye'ye geçmeye çalışan Gaziantep'te canlı bomba olarak saldırı yapmayı planladığı ortaya çıkan IŞİD'li terörist D.G., gözaltına alınıp tutuklandı. 

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre Suriye'den yasa dışı yollarla Türkiye'ye geçmeye çalışırken Kilis sınırında yakalanan ve sorgusunda Gaziantep'te canlı bomba olarak saldırı yapmayı planladığı ortaya çıkan IŞİD üyesi Çeçenistan asıllı Rusya uyruklu D.G., tutuklanarak cezaevine konuldu.

Terörist Rakka'dan gelmiş

Kilis'te, jandarma ekipleri IŞİD'in eylem amacıyla Türkiye'ye canlı bomba göndermeyi planladığı bilgisine ulaştı. Bunun üzerine sınır hattında yoğun önlem alan askerler, geçen 4 Nisan gecesi canlı bomba eylemi yapmak üzere görevlendirilen teröristin Türkiye'ye geçeceğini saptadı. Teröristin geçiş yapabileceği güzergahlarda tedbir alan polis ve askerler, sınırı beraberinde aralarında çocukların da bulunduğu 18 kişilik grupla, kaçak olarak geçen Çeçenistan asıllı 29 yaşındaki D.G.'yi gözaltına aldı. IŞİD'li teröristin üst aramasında 2 el bombası ve bel kemeri şeklinde patlamaya hazır 750 gram C4 patlayıcı ile ele geçirildi. Ele geçirilen bomba ve patlayıcı, bomba imha uzmanlarınca kontrollü şekilde imha edilirken, gözaltına alınan terörist ise güvenlik güçlerince sorgulandı. Sorgulamasında terör örgütünün talimatı doğrultusunda Rakka'dan geldiğini anlatan terörist, sınırı geçtikten sonra yakalanmaması durumunda Gaziantep'e giderek canlı bomba eylemi yapacağını söyledi.

Sorgulaması tamamlanan terörist, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ETİKETLER

GaziantepIŞİD