Spor

Galatasaray'dan Arda Turan'a verilen cezaya tepki: Kabul edilemez ceza Türk futbol tarihinde bir ilktir

10 Şubat 2021 19:10

Galatasaray Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK), Galatasaraylı futbolcu Arda Turan'a verdiği 2 maç men cezasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada kararın hukuki dayanaktan yoksun olduğu belirtilirken, "Kabul edilemez ceza Türk futbol tarihinde bir ilktir" denildi.

TIKLAYIN - Arda Turan'a 2 maç men cezası

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Galatasaray Futbol A Takımı Kaptanı Arda Turan’a, kendi iradesi dışında telefonla çekilen ve kaynağı belirli olmadan sosyal medyaya servis edilen görüntüler gerekçe gösterilerek verilen iki maçlık kabul edilemez ceza Türk futbol tarihinde bir ilktir.

Kamuya kapalı özel alanda gerçekleşen; hakem, temsilci ve üst klasman temsilci raporlarında yer almayan, muhatabı belli olmayan eylem ve söyleme verilen ceza, genel hukuk kuralları, ceza hukuku ve aynı zamanda disiplin hukukuna aykırı olup, hukuki dayanaktan yoksundur. 

Bu karar, içinde bulunduğumuz salgın hastalık döneminde toplumumuzun kahramanları olan sağlıkçılarımızın adı kullanılarak meşru olmayan yollarla stadyuma sokulan binlerce kişinin Galatasaray camiasına ettiği küfürlerle bir tutulması senaryosunun parçasıdır.

Galatasaray Spor Kulübü olarak, hukuka aykırı bu taraflı kararları alanlarla sonuna kadar mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."