Dünya

Fransa'dan Ruanda Soykırımıyla ilgili soruşturma kararı

Soykırıma sebep olan saldırıda Fransa'nın oynadığı rol uzun süre tartışılmıştı

26 Aralık 2018 16:23

Fransa, 800 bin kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan Ruanda Soykırımı'na sebep olan saldırının araştırılması için soruşturma başlattı. 

Saldırıda dönemin Ruanda Başkanı Juvenal Habyarimana, uçaktayken hava saldırısında öldürülmüştü. Ölümünün ardından ülkede 100 gün süren bir iç savaş başlamıştı.

Fransa Anayasa Mahkemesi, 15 Eylülde, Ruanda soykırımı hakkında çalışmalar yapan bir araştırmacının, soykırım dönemine ilişkin cumhurbaşkanlığı arşivlerine erişim talebini reddetmişti.

Ülkede, 2015'te eski Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından soykırım dönemine dair Elysee Sarayındaki bazı arşivlerin açılması kararlaştırılmıştı.

Ruanda soykırımı dönemine dair arşivler üzerindeki "devlet sırrı" yasağı" kaldırılmasına rağmen soykırımın olduğu dönem Fransa Cumhurbaşkanı olan François Mitterrand tarafından ikinci bir yasağın konulduğu ve bu nedenle arşivlere erişilemediği belirtiliyor.

Ne olmuştu?

Ruanda'da 1994'te yaklaşık 100 günde 800 binden fazla Tutsi ve ılımlı Hutu, Hutu ağırlıklı hükümetin desteklediği aşırı uç Hutu'lar tarafından öldürülmüştü.

Ruanda'da 1994 yılında 800 binden fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan soykırımda Fransanın oynadığı rol uzun süre tartışılmış, Fransa yönetiminin taraflara silah temin ettiği ve soykırım uygulayan Hutu'ları eğittiği iddia edilmişti