Gündem

Feyzioğlu'ndan 'dini nikâh' açıklaması: Yapay tartışma yaratılmak isteniyor

TBB Başkanı dini nikâh şahidi olduğu gerekçesiyle eleştirilmişti

17 Ekim 2019 11:29

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, katıldığı nikâh töreninde kıyılan dini nikâhta şahit olduğu gerekçesiyle eleştirilmesinin ardından açıklamada bulundu. Resmî nikâha şahit, dini nikâha davetli olarak katıldığını söyleyen Feyzioğlu, "Türkiye'nin çok yoğun gündemine rağmen yapay bir tartışma yaratılmak istendiğini görüyoruz" dedi.

Feyzioğlu'ndan 'dini nikâh' açıklaması: Resmî nikâha şahitlik ettim

AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, belediyede resmî nikâh ile dini nikâhın bir arada kıyılması uygulamasına geçmişti. Ağrı'da Orta Doğu Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Nihat Aydın’ın kızı Meryem Aydın ile damat Rıdvan Çekim’in resmi nikâhlarının ardından dini nikâhları kıyılmış, o anların görüntüsü de Savcı Sayan tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı. AKP’li Başkan Sayan’ın Feyzioğlu'na karşı, "Sayın Başkanım, biz dini nikâhı ve resmi nikâhı birlikte kıyıyoruz" sözleriyle başlayan görüntüler sosyal medyada çokça paylaşıldı.

Bunun üzerine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu bugün sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Resmi nikâha şahit, dini nikâha ise davetli olarak katıldığını söyleyen Feyzioğlu, "Konu bundan ibarettir. Bunun altında herhangi bir başka niyet aramak, farklılıkları düşmanlık vesilesi yapacağı gibi, yeni evlileri de üzecektir. Her vesileyle ve mümkün olan her çarpıtma yöntemi uygulanarak şahsıma yöneltilen saldırıların sebebi, elini vicdanına koyan herkesçe bilinmektedir" dedi.

Açıklama şöyle:

Ağrı’da bir meslektaşımız ile Sayın Baro Başkanımızın yeğeninin nikah merasimi üzerinden kamuoyunda, Türkiye'nin çok yoğun gündemine rağmen yapay bir tartışma yaratılmak istendiğini görüyoruz. Öncelikle resmi nikah töreninde şahitlik yapma mutluluğunu bana yaşatan ailelere teşekkür ediyorum. Genç çifte bir kez daha ömür boyu mutluluklar diliyorum.

Evlilik merasimlerinde, resmî nikah ile evlilik birlikteliği gerçekleştirilir. Resmî nikah kanuni bir zorunluluktur.

Belediye Başkanımızı ziyaret ettikten sonra, kendisinin davetiyle katıldığımız merasimde resmi nikah Belediye Başkanı tarafından kıyılmıştır. Ailelerin tercihi çerçevesinde dini nikah merasimi de din görevlisi tarafından gerçekleştirilmiştir. Biz dini merasimde herkes gibi davetli konumunda idik. Resmi nikah merasiminde ise ben ve Baro Başkanımız şahitlik yaptık.

Konu bundan ibarettir. Bunun altında herhangi bir başka niyet aramak, farklılıkları düşmanlık vesilesi yapacağı gibi, yeni evlileri de üzecektir.

Her vesileyle ve mümkün olan her çarpıtma yöntemi uygulanarak şahsıma yöneltilen saldırıların sebebi, elini vicdanına koyan herkesçe bilinmektedir.

Bizim görevimiz ülkemiz ve meslektaşlarımız için durmaksızın çalışmak ve üretmektir. Enerjimizi tüketmeye ve bizi tüm güçleriyle engellemeye çalışanlar bugüne kadar başaramadılar, başaramayacaklar.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarım.