Gündem

Fethullah Gülen'in Bank Asya'da hesabı yokmuş

30 Eylül 2019 19:25

17 Aralık 2013'te "Bank Asya'ya para yatırın" talimatı veren Fethullah Gülen'in Bank Asya'da hesabının olmadığı, para transferi yapmadığı ve bankanın hizmetlerinden faydalanmadığı ortaya çıktı.

Haberler.com'dan Çağdaş Ulus'un haberine göre, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) davasında sanıkların Bank Asya hesaplarının incelenmesi talimatını veren 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ne hazırlanan bilirkişi raporu ulaştı. 7 Ekim'de görülecek dava öncesi dosyaya giren rapora göre, 17 Aralık 2013 tarihinde "Bank Asya'ya para yatırın" talimatı veren Fethullah Gülen'in Bank Asya'da hesabının olmadığı ortaya çıktı.

Raporda; firari TUSKON Başkanı Rızanur Meral, TUSKON Genel sekreteri Muhammet Günday, ünlü baklavacı Faruk Güllü, İBB eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı, babası Mustafa Şevki Kavurmacı ve Mustafa Zenginer gibi isimler ile ilgili değerlendirmeler yer aldı.

Rapora göre; 17 Aralık 2013 itibariyle TUSKON Başkanı Rızanur Meral, TUSKON Genel Sekreteri Muhammet Günday, iki kardeşiyle birlikte TUSKON'da yargılanan Mustafa Zenginer, Salih Zeki Azak ve Cahit Durmaz gibi isimlerin Bank Asya hesap hareketleri incelendiğinde Fethullah Gülen'in "Para Yatırın" talimatı sonrası hesaplarında ciddi artışlar olduğu tespit edildi. Bilirkişi, bu artışların da Bank Asya'ya kaynak aktarımı amacıyla yapıldığını belirtti.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ile ilgili hazırlanan raporda, Fethullah Gülen'in talimatı öncesi hesabında 36 bin 702 TL bulunan Meral'in talimatın yapıldığı 17 Aralık 2013 tarihinde hesabına ciddi miktarda para yatırdığı kaydedildi. Rapora göre hesabında 36 bin TL olan Meral'in 17 Aralık 2013 tarihinde hesabındaki paranın miktarının 341 bin 856 TL'ye çıktığı kaydedildi. 2015 yılında da 341 bin TL'lik miktarın 458 bin TL'ye yükseltildiği belirtildi. Bu artışın da Bank Asya'ya kaynak aktarımı amacıyla yapıldığı kaydedildi.

36 aydır tutuklu bulunan eski İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ile ilgili hazırlanan raporda ise, Kavurmacı'nın Bank Asya hesabının olduğu ancak 2011-2016 yılları arasında hesap hareketinin gözlemlenmediği kaydedildi.