Gündem

Ferhat Tunç hakkında soruşturma başlatıldı, evinde arama yapılacak

Sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterildi

23 Aralık 2019 13:58

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, türkücü Ferhat Tunç’un, sosyal medya hesabında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına tepki gösterdiği paylaşımları gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatarak, evinde arama kararı çıkardı.

 Sanatçı Tunç’un, sosyal medya üzerinden başlatılan “#Savaşahayır” hastagına, “Korku ve yalan üzerinden yürütülen politikalarla, Suriye’de asıl tehdidin İŞİD olduğu gerçeğini unutup Kürtlerin ve diğer halkların kazanımlarını, yaşam alanlarını hedefleyen bir savaş başlatmak akıl işi değil… Dünyanın vicdanı bu kör gidişata mutlaka ‘dur’ diyecektir” paylaşımı gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı öğrenildi.
 
Söz konusu soruşturma kapsamında Tunç’un İstanbul’daki evini arama talebi 10’uncu Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi.
 
Soruşturma kararının 17 Ekim’de alındığını ve bugün kendilerine tebliğ edildiğini belirten Tunç’un avukatı Fatma Hopikoğlu, evde şuana kadar herhangi bir arama yapılmadığını söyledi. Hopikoğlu, “Tunç’un yaptığı paylaşım suç unsuru olabilecek bir paylaşım değildir. Avukatı olarak soruşturmanın davaya dönüşecek bir şey olmadığını belirterek, itirazda bulunduk” dedi.