Gündem

Fatih Altaylı: Madem her şey istediğimiz şekilde oldu, Trump niye bize teşekkür ediyor?

Türkiye ve ABD Suriye'de ateşkes için anlaşmaya vardı

18 Ekim 2019 10:55

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Türkiye ve ABD'nin Suriye'de ateşkes konusunda anlaşmaya varmasını bugünkü köşesinde değerlendirdi. Medyanın anlaşma için de 'istediğimiz oldu' yorumları yaptıklarını anımsatan Altaylı, "Madem her şey istediğimiz şekilde oldu, Trump niye bize teşekkür ediyor? Bizim Trump'a teşekkür etmemiz gerekmez mi" dedi. 

TIKLAYIN: ABD Başkan Yardımcısı Pence Ankara'da açıkladı: Türkiye Barış Pınarı Harekatını durduracak, YPG 5 gün içinde güvenli bölgeden çekilecek

Altaylı, "ABD, PKK/YPG teröristlerini Türkiye sınırından 32 kilometre daha geriye çekme sözü verdi. Anlatılanlara ve yorumlara bakılırsa bizim istediğimiz oldu. İyi ki görüşülmüş o halde değil mi!  Zaten sürekli bizim istediğimiz oluyor.  Daha önce ‘güvenlikli bölge’yi de biz istemiştik. ABD ile Türkiye arasında güvenli bölge konusunda mutabakat sağlanıp, anlaşma yapılınca da Türkiye’yi yönetenler ve medyamız çok mutlu olmuştu. ‘İstediğimiz oldu. Güvenli bölge baştan beri Türkiye’nin planıydı’ diye yazmıştı herkes. Ancak istediğimiz olduğu halde, Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki Suriye topraklarına girdi. İstediğimiz olmuştu ama galiba olmamıştı" ifadesini kullandı. 

Altaylı'nın yazısının ilgili bölümü şöyle: 

"Bir kez daha istediğimiz oldu. PKK/YPG teröristleri 120 saat içinde daha önce de ‘istediğimizin olduğu’ şekilde bir kez daha istediğimiz gibi olarak sınırın 32 kilometre gerisine çekilecekler. Türkiye de yarın Barış Pınarı Harekâtı’nı beklemeye alacak. Biz de işbu istediğimiz 32 kilometrelik güvenli bölgenin güvenliğinden sorumlu olacağız.

Sonuç olarak harekâtın bitmesi iyi bir şey. Analar ağlamayacak, barışın kötüsü olmaz demişler. Hele her şey istediğimiz şekilde olduğuna göre sorun yojk. Tek anlamadığım şey ise şu. Madem her şey bizim istediğimiz şekilde oldu Trump bize niye teşekkür ediyor. Bizim ona teşekkür etmemiz gerekmez miydi!"

Yazının devamı için tıklayın