Ekonomi

Eski Merkez Bankası Baş ekonomisti Prof. Hakan Kara: Kurun ateşi sönmüş görünse de bundan sonra bizi bir müddet epey dalgalı günler bekliyor

"Eski Başkan kalsaydı belki yıl ortasından itibaren Merkez Bankası’nın faizini düşürmeye başlaması mümkün olacaktı"

25 Mart 2021 07:58

Eski Merkez Bankası baş ekonomisti Prof. Hakan Kara, Merkez Bankası'nın başına getirilmesinden 4.5 ay sonra Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla yaşanan dalgalanmanın başlangıç olduğunu, kurun ateşi sönmüş gibi görünse de uzun süre dalgalanma yaşanacağını vurguladı.

Cumhuriyet'ten Nagihan Yılkın imzalı habere göre Prof. Kara, "Merkez Bankası başkanının neden değiştiğini anlamak zor. Eğer amaç faizleri düşük tutmaksa böyle bir değişikliğin tam tersi etki yapacağı ortada. Eski Başkan kalsaydı belki yıl ortasından itibaren Merkez Bankası’nın faizini düşürmeye başlaması mümkün olacaktı" dedi.

Hakan Kara, piyasaların son durumuna ilişkin olarak da, “Kurun ateşi biraz sönmüş gibi görünse de bundan sonra bizi bir müddet epey dalgalı günler bekliyor. Son yıllarda ekonomide yaptığımız yanlışların faturasını ödemeye başladığımız bir döneme giriyoruz” yorumunu yaptı.

TIKLAYIN - Eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara, dolardaki yükselişin ardından paylaştı: Ülkem için çok ama çok üzgünüm