Politika

Eren Erdem, CHP'nin İstanbul İl Başkanlığı seçiminde Kaftancıoğlu'na rakip mi oluyor?

"Partililerimizle bir araya geliyorum; insanlar bana aday olmam yönünde görüşlerini, dileklerini söylüyorlar"

28 Aralık 2019 18:27

CHP'de 2020 Nisan ayı ortalarında yapılması planlanan 37. Olağan Kurultay takvimi süreci devam ediyor. Şubat ayında düzenlenmesi beklenen il başkanlığı seçimlerinde, mevcut İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yeniden aday olması beklenirken, eski milletvekili ve halen CHP PM üyesi olan Eren Erdem'in de Kaftancıoğlu'nun rakibi olacağı konuşuluyor. Erdem, yaptığı açıklamada iddiaları reddetmezken, "İnsanlar bana aday olmam yönünde görüşlerini, dileklerini söylüyorlar. Ben özel bir çalışma içinde değilim. Ancak tabanda böyle bir talep var" dedi.

Erdem bu konuyla ilgili olarak daha önce basına yansıyan demeçlerinde görevden kaçmayacağını söyleyerek, aday olmasını isteyenlere umut vermişti.

"Tabanda talep var"

Independent Türkçe'ye süreçle alakalı değerlendirmelerde bulunan Erdem, "Partililerimizle bir araya geliyorum. İnsanlar bana aday olmam yönünde görüşlerini, dileklerini söylüyorlar. Ben özel bir çalışma içinde değilim. Ancak tabanda böyle bir talep var. Bu talep önümüze görev olarak konulursa görevden kaçacak kişiler değiliz" ifadelerini kullandı.

"İmza toplama gayretinde değiliz"

Aday olabilmesi için en az 60 delegenin imzası gereken Erdem, "Sizin bu konuda bir çalışmanız var mı?" sorusunu şöyle cevaplandırdı:

"Benim bir çalışmam yok. Biz imza toplama gayretinde değiliz. Kendi siyasal yaklaşımlarımızı insanlara anlatıyoruz. Herhangi bir adaylık ortaya koymaksızın yapıyoruz. Böyle bir talep geliyor. Bu talep kendini örgütler, böyle bir irade ortaya koyarsa biz de görev kabul ederiz. Ama onun dışında benim bir takvimle, imzayla işim yok."

"Hem benim, hem Kaftancıoğlu'nun aday olmasını isteyenleri dinliyorum"

Örgütlere yaptığı ziyaretlerde olumlu tepkiler aldığını söyleyen Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Örgütün ne istediğini anlamaya çalışıyorum.  Benim olmam gerektiğini söyleyenleri de Canan Hanım'ın devam etmesi gerektiğini söyleyenleri de dinliyorum. Şu an İstanbul il başkanlığı için çalışma yapmıyorum. Benim adım üzerinden böyle bir tartışma yürüyor bu da örgütlerin, partililerin teveccühüdür. Vaadim şudur budur diye çalışma içinde değilim. Şu an örgütümü geziyorum, insanları dinliyorum kucaklaşıyorum."