Gündem

Erdoğan: Salgınla beraber daha da belirginleşen adaletsizlik, aşı meselesiyle çok daha vahim bir hâl almıştır

30 Mart 2021 11:49

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Salgınla beraber daha da belirginleşen adaletsizlik, aşı meselesiyle çok daha vahim bir hâl almıştır" açıklamasını yaptı. 

Birleşmiş Milletler tarafından devlet ve hükûmet başkanlarının katılımıyla düzenlenen “Covid-19 ve Sonrasında Kalkınmanın Finansmanı” başlıklı çevrimiçi etkinliğine video mesaj gönderdi.

Erdoğan, Covid-19 salgınının küresel sorunlar karşısında tüm insanlığın kaderinin ortak olduğunu gözler önüne serdiğini belirterek, "Türkiye olarak bu mücadele en baştan beri küresel dayanışma ve uluslararası iş birliğini güçlendirmeye gayret ettik. Bu anlayışla 157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi yardım ve destek sağladık. Özellikle Afrikalı kardeşlerimizi bu zorlu günlerde yalnız bırakmadık. 2009-2019 dönemlerinde sadece en az gelişmiş ülkelere yönelik 2,5 milyar doların üzerinde resmî kalkınma yardımında bulunduk. Covid-19 salgını bizim hemen her platformda dile getirdiğimiz küresel sistemdeki çarpıklıkları bir kez daha ifşa etmiştir." dedi.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı: 

"Dünyanın en zengin ülkelerini dahi hazırlıksız yakalayan küresel salgın bilhassa az gelişmiş ülkelerde ciddi yıkımlara neden olmuştur. Salgınla beraber daha da belirginleşen adaletsizlik, aşı meselesiyle çok daha vahim bir hâl almıştır. Dünya genelinde yüze yakın ülkenin aşıya henüz ulaşamadığını görüyoruz.

Bir tarafta nüfusunun neredeyse tamamına yakınını aşılamış ülkeler varken diğer tarafta milyarlarca insanın ilk doz aşıya dahi erişememesi insanlık ve insani değerler adına endişe verici durumdur. Oysa aşıya acil erişim il erişim güvence altına alınmadan salgının sona ermeyeceği ve ekonomik toparlanmanın gerçekleşmeyeceği ortadadır. Yerli aşı çalışmalarımız tamamlandığında aşımızı en uygun şartlarda tüm insanlığın kullanımına sunmayı ön görüyoruz.

Likitide imkânlarının güçlendirilmesiyle birlikte düşük gelirli ülkelerin borç yüklerinin hafifletilmesine önem arz ediyoruz. Borç erteleme girişiminin 2021 yılının tamamını kapsayacak şekilde ikinci kez uzatılmasında fayda görüyoruz."