Gündem

Erdoğan'ın sorusuna ilginç yanıt: Google'dan bulduk

14 Haziran 2019 17:19

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, askerlik kanun teklifinde yer alan dövizli askerlik miktarı olan 5 bin Euro'nun yüksek olduğu eleştirilerine "Almanya'da asgari ücret 1.587 Euro… Dövizli askerlik bedeli yüksek değil" cevabını verdi. AKP Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise, "Almanya'da asgari ücret yok. Bu rakamı nereden aldınız efendim" dedi. Erdoğan, Grup Başkanı Naci Bostancı'ya dönerek, "Naci hoca bu rakamı nereden buldunuz ?" deyince, Bostancı da "Google'dan bulduk" cevabını verdi. Asgari ücretin saati 9,19 Euro olduğu Almanya'da 1,1 milyon asgari ücretli çalışıyor.

Erdoğan'ın yeni askerlik kanun teklifindeki tereddütleri gidermek için yaptığı toplantıda ilginç bir durum yaşandı. AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, dövizli askerlik için belirlenen 5 bin Euro'nun azaltılmasını istedi ve "Bedeli yüksek bulan Türk vatandaşlığından çıkabilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Almanya'da asgari ücret 1.587 Euro… Dövizli askerlik bedeli yüksek değil" cevabını verdi. Yeneroğlu ise, Almanya'da asgari ücret uygulaması olmadığını belirterek, "Bu rakamı nereden aldınız efendim, öyle bir miktar yok" dedi.

 

Erdoğan bunun üzerine Grup Başkanı Naci Bostancı'ya dönerek, "Naci hoca bu rakamı nereden buldunuz?" deyince, Bostancı da "Google'dan bulduk" cevabını verdi.

Saatlik asgari ücret var

Almanya'da saatlik asgari ücret 9.19 Euro. Bir asgari ücretli 1600 Euro brüt ücret alıyor. Kişi evliyse ve çocukluysa asgari ücret net 1300 Euro oluyor. Kişinin çocuğu yoksa ücret 1200 Euro'ya kadar iniyor. Bir kişi haftada 50 saat ve ayda ortalama 200 saat çalışırsa brüt maaşı 1830 Euro oluyor. Almanya'da asgari ücretli sayısı 1,1 milyon. Ortalama işçi saat ücreti ise 18 Euro. Almanya'da toplam çalışan sayısı 45 milyon. 1 Ocak 2020'de saatlik asgari ücret 9,39 Euro olacak.