Gündem

Ekrem İmamoğlu, yeni taksi projesini açıkladı

İmamoğlu, metro hatları ve fünikülerle deniz ulaşım ağını da genişleteceklerini söyledi

12 Haziran 2020 14:48

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, taksilerle ilgili kiralama modeli üzerinde çalıştıklarını açıklayarak, İstanbul’a 5 bin yeni sarı taksi kazandıracaklarını söyledi. İmamoğlu, “Elbise tek tip olacak, 3 vardiya çalışacak. Elektronik sistemle donatıyoruz bu 5 bin taksiyi. QR koduyla, İstanbulkart’la beraber taksi paranızı ödeyeceksiniz. Bir nevi İstanbul’a özgü taksi üretimine de start vermiş olacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İsmail Küçükkaya'nın Fox TV'de canlı yayınlanan “Çalar Saat” programına katıldı. İmamoğlu, deniz taksi ve yeni taksi modeli çalışmaları hakkında açıklamalar yaptı.

"Taksinin sahibi İBB olacak"

İmamoğlu, 11 milyon nüfuslu Paris'te 29 bin taksi, 8.5 milyon nüfusa sahip Londra'da 21 bin, 7.5 milyonluk Hong Kong'da 18 bin taksi bulunduğu bilgisini paylaştı. İstanbul'da yaklaşık 30 yıldır yeni taksi plakası verilmediğini ifade eden İmamoğlu, şunları söyledi:

"Toplam taksi sayımız, 17 bin 395. Yetmiyor, sıkıntı var. Bunu taksiciler de biliyor. Bazen taksi duraklarında insan taksi bulamıyor. Başka sistemler, korsanlar devreye giriyor. Biz, kiralama modelini getiriyoruz. Taksinin sahibi, İBB olacak. Kiralama modeliyle, kontrollü bir sistemle meclise getireceğiz bu konuyu."

"Korsan çalışmayı yok eden model"

İBB Meclisi uzun vadeli bir modeli onaylarsa harekete geçeceklerini dile getiren İmamoğlu, “Olmadı, encümen üzerinden 3 yıllık bir taksi kiralama modelini getireceğiz. Burada, taksici esnafını da koruyan, disipline eden, korsan çalışmaları yok eden bir model hazırlıyoruz” dedi.

"Piyasayı dengede tutacağız"

İmamoğlu yeni modelin prensiplerini de şöyle sıraladı:

"Elbise tek tip olacak, 3 vardiya çalışacak. Herkes istediği gibi hareket edemeyecek. Bunun yanı sıra, elektronik sistemle donatıyoruz bu 5 bin taksiyi. Bunu yapmaya İBB kanunen yetkili. QR koduyla, İstanbulkart'la taksi paranızı ödeyeceksiniz. Bir de özel tasarım taksi modeli çalışması yarışması başlatacağız.

"Korunaklı, pandemi sürecine uygun, taksiciyle müdahalesi olmayan… Bildiğimiz sarı taksi olacak, tarife aynı, her şey aynı. Sadece hem taksi eksiğini gidereceğiz hem de bir taksi modeliyle aslında piyasayı dengede tutacağız. Taksici esnafı için de hem taksilerini yenilemeyle ilgili hem de bu yeni modelle taksicilerin güvenliğini sağlamayla ilgili de yarışma açacağız. Bir nevi İstanbul'a özgü taksi üretimine de start vermiş olacağız bu çalışmayla.

Boğaz'a yeni füniküler hatları

İstanbul'da yüzde 3'lere kadar gerileyen deniz ulaşımının payını da  büyüteceklerini belirten İmamoğlu, “Bunu güçlendirmemiz için insanları denize ulaştırmamız lazım. Bu manada hem metro hatlarının bitişi çok önemli bir detay hem de Boğaz'a indireceğimiz yeni yapacağımız füniküler hatlarını çok önemsiyoruz” dedi.

"8 ayda 50 deniz taksi ile denize ineceğiz"

Daha önce özel bir firmaya verilen ve birkaç ay içinde kapanan Deniz Taksi uygulamasını hatırlatan İmamoğlu, “Kapandı gitti, şu an çöpleri, Haliç'te duruyor. ‘Kaldırın' diye talimat verdim. 8 ayda, 50 deniz taksi ile denize ineceğiz. Ucuzlaştıracağız. Kolay yanaştıracağı ekstra iskeleler ilave ettireceğiz. O dönemde Deniz Taksi'yi yaptılar, Deniz Taksi'nin faydalanacağı iskele yok. Para ödeyecek iskeleye. O zaman nasıl alsın müşteriyi? Bu anlamda yeni bir atılım içindeyiz” diye konuştu.

TIKLAYIN - İmamoğlu'ndan Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni'ne yanıt: Terör örgütlerinin peşinde koşan insanlar benim millî duygularımı ölçemez