Gündem

Eğitim-Bir-Sen'den Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a serbest kıyafet talebi

25 Temmuz 2019 08:22

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile görüştü. Sendikanın hazırladığı raporları Bakan Selçuk’a sunan Yalçın, öğretmenlerin taleplerini iletti. Yalçın, “eğitim çalışanlarının sundukları hizmetin niteliğine ve içinde bulundukları toplumun genel kabul görmüş yargılarına uygun kendi iradeleriyle belirledikleri kıyafetle kamu görevi ifa etmelerine imkân sağlanmalı” talebinde bulundu. 

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, öte yandan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, İktidarın ek gösterge vaadinin de anımsatıldığı raporda, “Siyasi irade tarafından öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılması konusunda verilen vaade ve Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 günlük eylem planındaki açık taahhüde rağmen hiçbir somut adım atılmaması haklı beklentinin kaygıya dönüşmesine neden olmuştur” değerlendirmesinde bulunuldu. 

Hakkında idari inceleme, araştırma ve soruşturma açılan akademisyen hakkında üye olduğu sendikaya bilgi verilmemesini de eleştiren sendika, “Sendikasına bilgi verilerek inceleme, araştırma ve soruşturma sürecinde üyesinin haklarını savunabilmesine imkân sağlanmalıdır” dedi.