Dünya

Dünya gündeminde iklim krizi varken Trump yönetimi fosil yakıt şirketlerine 'kolaylık' sağlamak istiyor

"Küresel metan gazı emisyonun en büyük sebebi ABD'deki petrol ve doğal gaz şirketleri"

30 Ağustos 2019 11:13

İklim değişikliği ve çevre kirliliği dünyanın gündemindeyken ABD'de Trump yönetimi petrol ve doğal gaz sondajı sırasında metan gazı sızmasını önlemek için getirilen düzenlemeleri kaldırmayı planlıyor. Barack Obama başkanlığında getirilen düzenlemelerin fosil yakıt şirketlerine 'kolaylık' için kaldırılacağı söyleniyor.

Çevre Koruma Ajansı Başkanı Andrew Wheeler, Trump'ın önlem için yapılan düzenlemeleri 'petrol ve doğal gaz endüstrisinin üzerinden gereksiz ve ağır kurallar' olarak tanımladığı için kaldırılacağını söyledi. 

Trump geçen haftalarda da Clinton başkanlığı döneminden bir yasayı kaldırarak Alaska'daki yağmur ormanlarının yarısından fazlasını potansiyel madencilik, enerji projeleri için kullanmayı planladığını açıklamıştı. 

Metan gazının atmosfere yayıldığında küresel ısınmada karbondioksitten daha tehlikeli olduğu biliniyor. Cornell Üniversitesi'nin bu ay yayımladığı bir araştırma ABD'deki kaya gazı ve yenilenmiş petrol çıkarılmasındaki artışın küresel metan emisyonunda artışa sebep olduğunu ortaya koymuştu. 

Çevre Koruma Ajansı, ABD'deki petrol ve doğal gaz şirketlerinin küresel metan gazı emisyonunda temel kaynak olduğunu açıklamıştı.