Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | Trump'tan Çin'e karşı yeni hamle

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

02 Ağustos 2019 10:30

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

ABD ile Çin arasındaki gerilim tırmanıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret savaşının sona ermesi için yapılan müzakerelerin henüz meyve vermemesi sebebiyle ülkeye daha fazla ek tarif uygulama kararı aldı. Rusya'nın gündeminde yine Moskova'daki protestolar var. The Times'ın aktardığına göre bilim insanlarının çalışmaları sonucunda yapılan kan testleri ile Alzheimer'ın erken teşhis edilmesi mümkün olacak. Britanya'da iktidardaki Muhafazakar Parti'nin parlamentodaki çoğunluğu sadece tek koltuğa indi.

2 Ağustos 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

The Guardian | Başbakanın yakını şirket Facebook’un ‘yanlış haber’ ağlarından birini yönetiyormuş

Boris Johnson’ın yakın müttefiği Lynton Crosby’e ait bir şirketin, Facebook’ta yer alan ‘propoganda haber sayfalarını’ yönettiği ortaya çıktı. Şirketin pek çok ‘tartışmalı’ müşterisi olduğu ve onlar için Facebook üzerinde yalan haberlerle propoganda yaptığı belirtildi. Yapılan kampanyaların arasında Nisan ayında Brexit taraftarı Facebook grupları kurulması ve insanlara anlaşmasız Brexit düşüncesinin inşa edilmeye çalışılması var. Brexit konusunda çalışmış olsa da şirketin daha çok yabancı hükümetler için çalıştığı belirtildi.


The Times | Kan testi Alzheimer'da erken teşhisi sağlayacak

Bilim insanları alzheimer tedavisinde çığır açan bir çalışmaya imza attı. Basit bir kan testi hastalığın erken teşhis edilmesini sağlayacak. Şu anda tamamiyle tedavisi olmayan Alzheimer hastalığı erken teşhis edildiğinde ilaçlarla boyutunu hafifletmek için adım atılabilecek. Britanya’da 2025 itibariyle 600 bin kişinin Alzheimer olabileceği düşünülüyor.


New York Times | Trump Çin ile ticaret konusundaki kavgayı büyüttü

Çin ile yapılan müzakerelerin henüz sonuç vermemesinden rahatsız olan ABD Başkanı Donald Trump, önümüzdeki aydan itibaren Çin'den ithal edilen 300 milyar dolar değerindeki ürünlere yüzde 10 ek vergi ekleyeceklerini açıkladı. Trump daha önce Çin'in müzakereler konusunda oyalandığını söylemişti. Trump daha önce Çin'den gelen 250 milyar dolar değerindeki ürünlere yüzde 25 ek vergi uygulama kararı vermişti ve bu karar yürürlüğe girmişti. Yeni tarife, bu uygulamanın üzerine eklenecek. NYT'nin aktardığına göre bu ek tarifeler ile birlikte iPhone'dan New Balance marka ayakkabılara kadar Çin'den ABD'ye gelen neredeyse her şeye ek vergi uygulanacak.


The Washington Post | Baltimore'da iyileşme süreci kısa kesildi 

12 Nisan 2015'te ABD'nin Baltimore kentinde Freddie Gray isimli bir siyah vatandaş polis tarafından yaralandıktan sonra hayatını kaybetti. Gray'in cenazesinin ardından Baltimore'da dev protestolar meydana geldi. O zamanlar resmi bir görev üstlenmemiş olan Donald Trump, "Ben görevde olsaydım çok hızlı bir şekilde çözerdim" demişti. WP'nin aktardığına göre Baltimore'un yıllardır süre gelen ırkçılığa bağlı problemlerini çözmeye çalışıyordu. Protestolardan dört yıl sonra Trump, Baltimore'daki yüksek suç oranları sebebiyle Temsilciler Meclisi üyesi Demokrat Elijah Cummings'i suçladı. Maryland eyaletinin temsilcileri bu suçlamaların yanlış ve ırkçı olduğunu ifade etti. 


Moscow Times | Rusya'da ünlüler muhalif protestoculara desteklerini sundu

Son üç haftadır seçime girmesi engellenen muhalif siyasetçiler için Moskova'da sokağa çıkan protestoculara birçok ünlü Rus isim destek verdi. İçinde müzisyenler, gazeteciler, aktörler, sporcular ve 'Youtuber'lar bulunan bir grup protestolara açıkça destek verdi.


Frankfurter Allgemeine | Johnson için geri adım: Parlamentodaki çoğunluk eriyor

Britanya'da boşalan koltukları doldurmak için yapılan ara seçim sonucunda iktidardaki Muhafazakar Parti'nin parlamentodaki çoğunluğu sadece bir sandalyeye düştü. Westminister milletvekili olarak parlamentoya giren Liberal Demokrat Partili Jane Dodds, "Boris Johnson'ı nerede saklanırsa saklansın bulacağım v ona açık bir şekilde söyleyeceğim: Ülkemizin geleceğiyle oynamayı bırak ve anlaşmasız Brexit'i ortadan kaldır" açıklamasında bulundu. 


Le Monde | Amerikan merkez bankası oranlarını düşürdü ve Trump’a bir miktar boyun eğdi

Fed, ABD Başkanı Donald Trump’ın baskılarıyla baz puan faiz indirimine giderek fonlama oranını yüzde 2,00-2,25 aralığına çekti. Böylece Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), on yıldan bu yana ilk kez faiz indirimine giderek 2015 sonunda başladığı sıkılaştırma döngüsüne ara vermiş oldu.


Al Arabiya | BM Genel Sekreteri: INF anlaşmasının bitmesiyle dünya nükleer savaştaki frenini kaybedecek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Antonio Guterres, ülkeler arasındaki nükleer silahlanma gerginliğine dair endişelerini dile getirdi. Gueterres, Kısa ve Orta Menzilli Füze Antlaşması'ndan (INF) anlaşmasından çekilinirse dünyanın nükleer savaştaki frenini kaybedeceği uyarısında bulundu. Guterres, taraflara acilen yeni bir orta yol bulmaları gerektiğini söyledi ve “ABD ve Rusya’ya Yeni Başlangıç anlaşmasının süresini uzatma çağrısı yapıyorum” dedi.