Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | Trump'ın tekrar "G8" istemesi tartışma yarattı

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

27 Ağustos 2019 08:55

T24 Dış haberler

ABD'de mahkeme dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden Johnson&Johnson'a 572 milyon dolarlık ceza verdi. Washington Post G7 zirvesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump ile diğer dünya liderleri arasındaki görüş farklılıklarının daha da belirgin hâle geldiğini yazdı. Moscow Times, Trump'ın "Rusya'yı tekrar G7'ye dahil etme" talebinin büyük tartışmalara sebep olduğunu aktardı. The Guardian'ın İşçi Partisi'nin Adalet Sözcüsü Shami Chakrabarti'nin Brexit ile ilgili açıklamalarını manşetine taşıdı. The Times'ın aktardığına göre ABD’li akademisyenler tarafından yürütülen bir araştırma daha ‘optimist’ insanların daha uzun yaşayacağını ortaya koydu.

27 Ağustos 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

The Guardian | “Başbakan anlaşmasız Brexit için parlamentoyu kapatırsa gücü kötüye kullanmış olur”

İşçi Partisi'nin Adalet Sözcüsü Shami Chakrabarti parti lideri Jeremy Corbyn için 6 sayfalık bir rapor hazırlayarak anlaşmasız Brexit sürecine dair değerlendirmelerini sundu. Raporda, Britanya Başbakanı Boris Johnson’ın Avrupa Birliği’nden anlaşma olmadan ayrılmak için parlamentoyu kapatması durumunda görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olacağı belirtildi. Chakrabarti, böyle bir adımın yargılama sürecine kadar gidebileceğini söyledi.


The Times | ‘İyimserler’ daha uzun yaşıyor

ABD’li akademisyenler tarafından yürütülen bir araştırma daha ‘optimist’ insanların daha uzun yaşayacağını ortaya koydu. Araştırmaya göre olumlu düşünen insanlar olumsuz düşünen insanlara göre yüzde 50 ile 70 arasında daha uzun yaşama ihtimaline sahip. Bilim insanları pozitif düşünce yapısına sahip olanların daha sağlıklı alışkanlıkları olacağını söyledi.


New York Times | Opioid üreticisine 572 milyon dolar ceza

ABD'nin Oklahoma eyaletinde bir hâkim Johnson&Johnson'ın bilinçli olarak bağımlılık yapıcı ağrı kesici opioidlerin tehlikelerini olduğundan küçük gösterdiğine ve bu şekilde kâr  elde ettiğine karar verdi. Hâkim, Johnson&Johnson'ın "yanlış, yanıltıcı ve tehlikeli" reklam kampanyaları yürüttüğünü ve "artan madde bağımlılığı ile aşırı doz ölümleri" konusunda rol oynadığı değerlendirmesinde bulundu. Mahkeme, kamu zararına yol açtığı için şirkete 572 milyon dolar para cezası verdi.


The Washington Post | G7 zirvesi sona ererken anlaşmazlıklar arttı

Fransa'nın Biarritz kentinde yapılan G7 zirvesi dün itibariyle sona erdi. The Washington Post'un haberine göre ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret, iklim ve Rusya konusundaki duruşu diğer dünya liderlerininkiyle ayrıştı. WP, G7'nin dünyayı ilgilendiren birçok gündem konusu ile ilgili çözümler bulamadığı değerlendirmesinde bulundu.


Moscow Times | Trump'ın Putin'i davet etme talebi G7'de anlaşmazlığa sebep oldu

Moscow Times'ın çeşitli basın organlarına dayandırdığı haberine göre ABD lideri Trump'ın Rusya'nın tekrar G7'ye dahil edilmesi talebi Biarritz'deki zirvede tartışmalara sebep oldu. Rusya 2014'te Kırım'ın ilhakı sebebiyle G8'den çıkarılmıştı. Trump, 2020'de ABD'de yapılacak zirveye Rusya'yı davet edebileceğini söyledi. Kremlin de bu teklifi değerlendireceklerini ifade etti.


Frankfurter Allgemeine | SPD çift lider arıyor: Aslında asla işe yaramadı

FAZ zor günler geçiren Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) çift başkanlı sisteme döneceğini yazdı. FAZ'ın baş parlamento muhabiri Eckart Lohse bu sistemin partideki bölünmeyi durdurmayacağı görüşünde.


Le Figaro | G7: Macron hücumda, Trump pozisyon değiştirdi

Fransa’nın Biarritz kentinde düzenlenen G7 Zirvesi sona erdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirveye pek çok hassas gündem taşırken ABD Başkanı Donald Trump zirve sonunda düzenlenen basın toplantısında İran Devlet Başkanı Hassan Rouhani ile görüşebileceğini açıkladı.


Al Arabiya | Netanyahu: İsrail, İran’a karşı her yöntemi kullanmaya hazır

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ‘bazı cephelerde İran tehditine karşı savunmak için her yöntemin kullanılabileceğini’ söyledi. Netanyahu’nun açıklaması İsrail ordusunun cumartesi günü Suriye’ye yönelik hava saldırısının ardından geldi. Dün de Lübnan ordusu İsrail’ ait İHA’ların Beyrut’taki Lübnan hava sahasını işgal ettiğini duyurdu. Lübnan Başkanı Michel Aoun olayı ‘savaş ilânı’ olarak açıkladı.