Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | "Avrupa, Ayetullahlar tarafından ciddiye alınmaz"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

13 Mayıs 2019 09:27

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

Britanya'da ana muhalefet konumundaki İşçi Partisi'nin Brexit sürecinin geri kalanında oynayacağı rol var. İşçi Partililerin çoğunluğu ikinci bir Brexit referandumu istiyor. The Times'ın haberine göre Muhafazakar Partililer ise Başbakan May'in İşçi Partisi ile görüşmelerini kesmesini istiyor. ABD'nin gündeminde Çin ile tekrar meydana gelen ticaret savaşı var. NYT'nin haberine göre bu 'ticaret savaşının' ABD halkı için bedeli Başkan Trump'ın söylediğinden daha fazla olabilir. Die Welt ise siyasi danışman Melody Sucharewicz'in İran'ın ültimatomu ile ilgili sarf ettiği  "Avrupa, Ayetullahlar tarafından ciddiye alınmaz" sözlerini haberleştirdi.

13 Mayıs 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

The Guardian | Anlaşma için anahtar; ikinci bir Brexit referandumu

İngiliz İşçi Partisi’nden Sir Keir Starmer, referandum masaya yatırılmadan yapılacak herhangi bir partiler arası Brexit diyaloğunun işe yaramayacağını söyledi. Starmer, “İşçi Partisi’nden dikkat çekici sayıda bir grup, 120-150 milletvekili, referandum olmayan bir anlaşmaya imza atmaz” dedi. Starmer aynı zamanda, partisinin hükümetle görüşmeleri bitirebileceğini söyledi.


The Times | May’e ‘İşçi Partisi’yle Brexit görüşmelerinin fişini çek’ talebi

Times’ın aktardığına göre, İngiltere’de kabine bakanları Başbakan Theresa May’in, İşçi Partisi’yle yürüttüğü Brexit görüşmelerini sonlandırmasını talep ediyor. Maliye Bakanı Philip Hammond, ‘siyasi olarak kabul edilebilir’ bir sonuç alınması beklenen görüşmelerin başarısız sonuçlanacağını söyledi.


 

New York Times | Çin'e uygulanan tarifeler iki tarafa da aynı ücrete mal olacak

ABD Başkanı Donald Trump'ın baş ekonomik danışmanı ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının sonucunda Amerikan halkının da bedel ödeyeceğini söyledi. Trump, Çin'e uygulana ek tarifelerin ABD'ye "milyarlarca dolar" getireceğini iddia etmişti. İki açıklama birbiriyle çelişti. 


The Washington Post | İki dünya arasında, yer çekiminde kayma

Washington Post gazetesi Kunashir ve çevresindeki adalarla ilgili bir haber hazırladı. 2. Dünya Savaşı'nın sonlarında Kızıl Ordu'nun ele geçirdiği ada Moskova tarafından yönetiliyor, ancak Japonya adaların yasa dışı bir şekilde "işgal edildiğini" söyleyerek hak iddia ediyor. Adalar Rusya'nın başkenti Moskova'ya 4 bin 500 mil uzakta bulunuyor. Haberde Pasifik Okyanusu'nda bulunan bu adaların Rus lider Vladimir Putin'in global "fors" politikalarında önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. 

Haberin yazarı Anton Troianovski, bu adada yaşayanların sürekli "Rus olmak ne demek?" veya "Bir gün evim Japonya toprağı olursa ne olur?" gibi soruları düşündüklerini belirtti.


Moscow Times | Rusya'nın başkentinde yaz ortamı

 Moskova'da uzun süren kışın ardından ısınan havaların ısınması ile birlikte insanlar havanın tadını çıkarmak için sokaklardaydı. Moscow Times, sıcak havaların tadının çıkaran Moskovalıların fotoğraflarını paylaştı.


Die Welt | "Avrupa, Ayetullahlar tarafından ciddiye alınmaz"

Siyasi danışman Melody Sucharewicz, İran'ın Avrupa ülkelerine verdiği ültimatomun ardından AB tarafından ülkeye uygulanan "yakınlaşma politikasının" işe yaramadığını ifade etti ve ekledi: "Avrupa, Ayetullahlar tarafından ciddiye alınmaz". İran, 60 gün içinde "Avrupa'nın ABD yaptırımlarını aşmanın bir yolunu bulmazsa" tekrar uranyum zenginleştirmeye başlayıp, Afgan sığınmacıların Avrupa'ya gitmesine izin vereceğini belirtmişti.


Le Figaro | Edouard Philippe: Sağlam bir Avrupa’da güçlü bir Fransa için

Reformlar, Sarı Yelekler, Avrupa Parlamento seçimleri, politik dönüşüm; Fransa İçişleri Bakanı Phillipe görevdeki iki yılını, “Ritmimizi koruyoruz” sözleriyle özetledi.


Al Arabiya | Al Falih: Birleşik Arap Emirlikleri kıyılarında iki yakıt tankeri sabotaj saldırısında hasar gördü

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih, iki Suudi yakıt tankerinin Birleşik Arap Emirlikleri kıyısında saldırı sonucu ağır hasar gördüğünü açıkladı. Falih, saldırıda yaralanan olmadığını ya da petrol dökülmesinin yaşanmadığını fakat iki tankerin de ağır hasar gördüğünü söyledi. Suudi Bakan, saldırının BAE’nin petrol gücüne ve denizdeki varlığına karşı yapıldığını söyledi.