Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | AP'de ülkelerinde iktidar olan partiler güç kaybetti

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

27 Mayıs 2019 09:58

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

Avrupa'nın gündeminde Avrupa Parlamentosu seçimleri var. Seçimlerde merkezci partile oy kaybederken, liberaller ve aşırı sağ partiler koltuk sayılarını arttırdı. Almanya ve Britanya'da iktidar partilerinin yaşadığı oy kaybı dikkat çekti. Washington Post, ABD'de hükümet ile muhalefet arasındaki açmazın ülkenin altyapısını etkilediğini aktardı. Orta Doğu gündeminde yine ABD- İran gerilimi var. Al Arabiya, Trump'ın "ABD, İran’da rejim değişikliği peşinde değil" sözlerine dikkati çekti.

27 Mayıs 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle... 

The Guardian | Tory’ler ‘anlaşmasız Brexit’ taraftarlarını uyarıyor: Sizi yıkacağız

Nigel Farage’ın Brexit partisi Avrupa Parlamentosu seçimlerinde öne geçince ‘anlaşmasız Brexit’ gündemi canlandı. Tory vekilleri anlaşmasız Brexit’in öne sürülmesi ihtimaline karşı harekete geçeceklerini açıkladı. Tory vekillerinden Philip Hammond, “Parlamentonun onayı olmadan anlaşmasız Brexit gerçekleştirecek herhangi bir başbakan yönetimde zorluklar çekecek” dedi.


The Telegraph | Farage'ın AP seçimlerinde başarısı Muhafazakar Partilileri küçük düşürdü

Avrupa Parlamentosu seçiminde Brexit Partisi’nin yükselişiyle Muhafazakar Partililer için en kötü sonuç çıktı. Britanya’nın gittikçe kutuplaştığını gözler önüne seren seçim, Liberal Demokratların kazanım sağladığı bir sonuç ortaya koydu.


New York Times | Bin 600 mil, 85 saat: Otobüs ile göç

NYT'den Miriam Jordan, Güney Amerika'dan ABD'ye göç eden ailelerin sınırı geçtikten sonraki hikayelerini aktardı. Neredeyse her gün güney sınırından ABD'ye giren binlerce kişi, bu otobüslerle yeni hayatlarına başlamayı seçtikleri şehirlere gidiyor. Bu yolculuklar için aileler bazen günlerce beklemek zorunda kalıyorlar. 


The Washington Post | Siyasi açmaz yolları kitledi 

İş dünyası liderleri Washington'daki siyasi açmazın ülkenin eskimiş ve bozulmakta olan altyapısını etkilemeye başladığı ifade etti. Trump hükümeti ile Demokratlar arasında giderek büyüyen anlaşmazlık bölünmüş yasama organının basit işlemleri bile yerine getirmesini zorlaştırmaya başladı. 


Moscow Times | Devlet anketi: Halkın Putin'e güveni hiç olmadığı kadar az

Rusya'da devlet tarafından yapılan bir ankete göre halkın sadece yüzde 31.7'si Devlet Başkanı Vladimir Putin'e güven duyduğunu ifade etti. Bu oran, Putin'in 2006'da başbakanlık yaptığı dönemden bu yana aldığı en kötü sonuç oldu. 


Frankfurter Allgemeine | CDU ve SPD çok oy kaybetti, Yeşiller en güçlü ikinci parti oldu

Die Welt manşetine Yeşiller'in AP seçimlerinde kazandığı büyük başarıyı taşıdı. Yeşiller oyların 20.6'sını alarak birinci parti çıkan CDU'nun sadece 9.1 puan gerisinde kaldı. Almanya'da iktidar partisi olan CDU ve iktidar ortağı SPD'nin yaşadığı oy kayıpları dikkat çekti.


Le Figaro | Macron, Le Pen’le düelloyu başlattı

Fransa’da önceki Cumhurbaşkanlığı seçiminin iki adayı, Avrupa Parlamentosu seçiminde de harekete geçti. Avrupa genelinde seçim sonuçları, Yeşiller ve eski partilerin tekrar güç kazandığını gösteriyor.


Al Arabiya | Trump: ABD, İran’da rejim değişikliği peşinde değil

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin İran’da herhangi bir rejim değişikliği aramadığını açıkladı. Washington ve Tahran arasında gerginlik devam ederken, Trump, “Rejim değişikliği peşinde değiliz, nükleer silah peşinde değiliz. Tahran’la anlaşma yapabileceğimizi düşünüyorum" dedi.