Gündem

Dört soruşturma, tek dava; Fettah Tamince 'FETÖ'den aklandı

Kılıçdaorğlu, "Fettah Tamince'nin avukatları Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarıdır" demişti

08 Mart 2019 11:11

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'FETÖ' ile ilişkisi olduğunu söyleyerek, "Kim, neden koruyor?" sözleriyle gündeme getirdiği iş insanı Fettah Tamince, Konya’da 'FETÖ'ye yardım suçlamasıyla süren davasında beraat etti.
 
Tamince'nin hakkında açılan dört soruşturmadan üçü takipsizlikle sonuçlanmıştı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la, ihalesini aldığı Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) temel atma törenine katılan Tamince'yi hakkında açılan tek davada, mahkemede Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın avukat eşi Gülçin Kıratlı savundu. Tamince’nin Antalya’da takipsizlikle sonuçlanan soruşturmasında da avukatı, Erdoğan’ın avukatı Ahmet Kürşat Köhle olmuştu.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, iş insanı Tamince, lise ve üniversite dönemlerinde 'FETÖ'nün evlerinde kaldı; 2002’de Pensilvanya’da Fethullah Gülen’i ziyaret ederek orada bir gece kaldı; Antalya’da cemaat yurtlarının yapımına yardımcı oldu;  yine 'FETÖ’nün yönlendirmesiyle Uluslararası Antalya Üniversitesi’ni kurdu. Tamince hakkında 'FETÖ’den bugüne kadar 4 soruşturma açıldı. Bunlardan İstanbul’da olan takipsizlikle sonuçlandı. Antalya’daki iki ayrı soruşturmada da yine takipsizlik kararı verildi. Antalya’daki soruşturmada Savcı Erkan Gözkaya’nın verdiği takipsizlik kararına emekli Hâkim Osman Kaçmaz itiraz etmiş, karar Antalya 3. Sulh Ceza Hâkimi İbrahim Hakkı Kılınç tarafından kaldırılmıştı. Kararın kesin olmasına karşın savcı Gözkaya, karar düzeltme talebinde bulunmuştu. Hâkim Kılınç’ın izinli olduğu gün yerine bakan Hâkim Mehmet Karson, talebe olumlu yanıt vermiş ve takipsizlik kararını onamıştı. Bu karardan sonra HSK, takipsizliği kaldırarak dava açılmasını isteyen hâkim Kılınç’ı görevden almıştı.

Ve beraat kararı

Tamince hakkındaki tek dava Konya’da açıldı. Konya Başsavcılığı, Tamince hakkında 'FETÖ' terör örgütüne yardım iddiasıyla iddianame düzenledi. İddianamede toplam 74 sanık yer aldı. Edinilen bilgiye göre, Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, bu dava sonunda Tamince’nin beraatına karar verdi. Gülçin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın eşi. Ankara’da Hitit Arabuluculuk Bürosu’nda çalışan Gülçin Kıratlı’nın, Konya’daki davada Tamince’nin avukatlığını yapması soru işaretlerine neden oldu. Hitit Arabuluculuk’un açılışını da Metin Kıratlı yapmıştı. Cumhuriyet’in aradığı Gülçin Kıratlı, beraat kararının gerekçesine ilişkin açıklama yapmak istemediğini belirtti.

Fettah Tamince, son olarak AKM’nin temel atma töreni sırasında dikkati çekmişti. 10 Şubat’ta düzenlenen temel atma töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Tamince de sahneye çıkmıştı. İnşaatı Tamince’nin patronu olduğu Sembol İnşaat’ın yapacağı açıklanmıştı. İhalenin ilk aşaması 860 milyon bedelle Yeni Yapı-Sembol İnşaat ortaklığına verilmişti.


 Kılıçdaroğlu: amince'ye kim destek veriyor?

"Tamince'nin, 17-25 Aralıktan sonra Pensilvanya'ya  gittiğini, ailesinin Bankasya'ya para yatırdığını, çok sayıda kişinin Gülen Cemaati ile ilişkin olduğunu söylediğini" belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, konuyu gündemine almış ve şunları kaydetmişti:
 
"17-25 Aralıktan sonra bu beyfendi, Pensilvanya'ya gider. Kime gittin, neden gittin diye sorunca isimlerini hatırlamıyorum diyor. Ailesi Bankasya'ya para yatırıyor ama buna kimse dokunuyor. Ama Bank Asya'nın önünden biri geçtiyse tutukladılar. Bununla ilgili çok sayıda kişiler bunun Gülen Cemaati'nin unsuru olduğunu zaten söylüyorlar. Peki kardeşim sen buna FETÖ terör örgütü diyorsan, bu adam nasıl oluyor da dışarıda, nasıl oluyor da askeri öğrenciler içeride? Örgüte ait olduğu söylenen Üniversiteler,in tamamı kapatıldı, ama Tamince'nin üniversitesi kapatılmadı, sadece ismi değiştirildi. Tamince'ye kim destek veriyor? Ben size gerçeği söyleyeyim; Fettah Tamince'nin avukatları Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarıdır da ondan dokunulmuyor. Dün de AKM temel atma töreninde ihale verdiler bu kişiye. Aynı protokol masasına Rıza Zarraf'ı da oturtmuştu."
 

TIKLAYIN - "Fettah Tamince'nin avukatları Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarıdır"