Gündem

Dışişleri'nden ABD Kongresi'nin Türkiye'ye yaptırım içeren kararına tepki: Karşı tedbirleri alacağımızdan kimse şüphe duymamalıdır

"Tehdit ve yaptırım dilinin, Türkiye'yi gerekli adımları atmaktan asla vazgeçiremeyeceğini hatırlatırız"

17 Aralık 2019 22:03

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye yaptırımları da içeren ve ABD Kongresi'nde kabul edilen 2020 yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası'na ilişkin açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye'ye düşman çevrelerin etkisiyle iç siyasi hesaplaşmaların peşinde koşan Kongre üyeleri, ABD ile ilişkilerimizin iyileştirilmesi vizyonuna zarar vermeye devam etmektedir" denildi.

TIKLAYIN - ABD Senatosu, Türkiye'ye yaptırım içeren 'savunma bütçesi' tasarısını kabul etti!

"Türkiye'nin aleyhindeki bu tasarruflara karşı gerekli tedbirleri alacağından kimse şüphe duymamalıdır" denilen Bakanlık açıklamasında, 'Kongre üyelerinin Türkiye'ye yönelik hasmane bir tutum takındıkları' belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"ABD Temsilciler Meclisi'nde ve Senatosu'nda kabul edilen 2020 yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası taslağında ülkemize karşı yine hasmane unsurlar yer almaktadır. Türkiye'ye düşman çevrelerin etkisiyle iç siyasi hesaplaşmaların peşinde koşan Kongre üyeleri, ABD ile ilişkilerimizin iyileştirilmesi vizyonuna zarar vermeye devam etmektedir.

"Bu yasa çerçevesinde ülkemizin tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği F-35 programına katılımının haksız bir şekilde engellenmesi, S-400 tedariğimizle ilgili olarak ülkemize yaptırım çağrısının yinelenmesi, benzer şekilde yasada TürkAkım projesine de yer verilmesi, Kongre'nin egemen bir devlet olarak aldığımız kararlara karşı saygısızlığının ve akıl dışı hasmane tutumunun sürdüğünü göstermektedir.

"Kıbrıs Adası'na uygulanan ABD silah ambargosunun GKRY'ye yönelik olarak kaldırılması teşebbüsleri ise Ada'daki çözüm çabalarına sekte vurmaktan ve tehlikeli bir tırmanışa yol açmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır.

"Tehdit ve yaptırım dilinin, Türkiye'yi ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli adımları kararlılıkla atmaktan asla vazgeçiremeyeceğini bir kez daha hatırlatırız. Türkiye'nin aleyhindeki bu tasarruflara karşı gerekli tedbirleri alacağından kimse şüphe duymamalıdır."