Gündem

Deprem uzmanı tarih verdi: Yıkıcı deprem şaşırtıcı olmaz

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, valiliklerin depreme dair hazırlıklarının hep sonrasına ait önlemler olduğunu söyledi

02 Kasım 2018 19:58

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye'de her 5 yılda bir yıkıcı deprem meydana geldiğini söyledi.  2011 yılındaki Van depreminden bu yana yıkıcı bir meydana gelmediğini ifade eden Ercan " 2018- 2020 arasında yıkıcı bir deprem şaşırtıcı olmaz" dedi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, son günlerde Muğla ve Antalya'da meydana gelen depremler sonrası açıklama yaptı. 

Ercan, Afrika anakarasının Anadolu yarımadasının altına 700 yıldır yaptığı yıllık 2-3 santimlik dalışın, son 10 yılda 4-5 santimetreye çıkarak hız kazandığını, bunun depremlere neden olduğunu söyledi.

İstatistiklere göre, Türkiye'de her 5 yılda bir yıkıcı depremin yaşandığını belirten Ercan şunları kaydetti: 

"Ancak, 2011 Van depreminden bu yana hiç yıkıcı bir deprem görünmüyor. Bu yıldan başlayarak 2019, 2020 yıllarında yıkıcı bir deprem olursa benim için şaşırtıcı olmaz. Depremlerin yüzde 52'si kuzey Anadolu kırığı boyunca, yüzde 33'ü batı Anadolu'da oluşuyor. Yüzde 13'ü ise Doğu Anadolu boyunca oluşuyor. Beklenen depremin olacağı bölge, bu yüzde bu oranlarında ancak yıkıcı olacak. Valiliklerin çadır ve diğer hazırlıkları, kurtarma ekiplerinin eğitim ve hazırlığı hep deprem sonrası önlemler. Öncesinde ciddi çalışmaların yapılması gerekiyor. Deprem fonları doğru yerlerde kullanılarak konutların güçlendirilmesi, konutların, yerleşim yerlerinin sağlam olan yerlerde yapılması gerekiyor."