Spor

Daum: Fenerbahçe'yi marka haline getiren Aziz Yıldırım'dır

"Şampiyonluk düğümü 28. hafta çözülür"

26 Ocak 2017 12:37

Romanya Milli Takımı Teknik Direktörü Christoph Daum, Türkiye Ligi'ni yakından takip ettiğini belirterek " 28. haftada şampiyonluk düğümü çözülür." dedi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın kendisi için ayrı bir yeri olduğunu da ifade eden Alman çalıştırıcı " Aziz Yıldırım ise benim için efsane başkandır. Çünkü onun döneminde Fenerbahçe’ye yaptığı transferler, getirdiği futbolcular Fenerbahçe’nin vizyonunu yükseltti. Dünya futbolunda Fenerbahçe’yi bir marka yaptı. Benim için Aziz Yıldırım efsane başkan olarak kalacaktır." diye konuştu.

Romanya Milli Takımı’nın Dünya Kupası’ndaki şansını değerlendiren Daum, “2017 yılında oynayacağımız maçlar çok önemli. Grubumuzda Danimarka ve Polonya gibi güçlü takımlar var. Önümüzdeki ilk maçımız Danimarka ile bu maç çok önemli. Buradaki amacımız 2018 yılında yapılacak Dünya Kupası’na Romanya Milli Takımı’nı taşımak. Türk Milli Takımı da Romanya gibi aynı şartlara sahip. Türkiye’nin de bu gruptan çıkma şansı var. Fatih Terim milli takımı dünya kupasına götürecek güce sahip bir hocadır” diye konuştu.

 

"28. haftada her şey çözümlenir"

 

Türkiye ligini yakından takip ettiğini, Medipol Başakşehir’in çok iyi işler yaptığını vurgulayan Daum, şöyle dedi:

“İyi futbol oynuyor. Şu an Süper Lig’de en iyi futbol oynayan takım Başakşehir. Fenerbahçe kendi özelinde her zaman şampiyonluğa oynayan bir takım. Yeni hocaları Dick Advocaat takımın başına geldikten sonra çok iyi işler yaptı. Sezon başındaki karmaşık durumu düzelterek Fenerbahçe’yi şampiyonluk yarışına soktu. Beşiktaş geçen yıl şampiyon olmuştu. Bu yıl da şampiyonluk adaylarından biri. Şenol Güneş çok iyi bir hoca. Beşiktaş’ın Başakşehir kadar şampiyonluk şansı var.

Galatasaray bundan önceki süreçte olduğu gibi bu yarışın içinde. Ama 28’inci haftada her şey çözümlenir ve şampiyon takım belli olur. Türkiye’de oynayan Romanya Milli Takımı oyuncularını izliyorum. Stancu çok önemli bir futbolcumuz. Rıza Çalımbay Antalyaspor’u çok iyi yerlere getirdi. Rıza hoca çok yüksek karakterli bir kişidir. İşine sadıktır.

Antalyaspor’u iyi noktalara getirdi daha da iyi yerlere getirecektir. Alpay ise şu an Eskişehirspor’un başında. Alpay futbolculuk döneminde İngiltere’de ve Almanya’da oynadı. Orada kazandığı tecrübeyi Eskişehir’de futbolcularına veriyor. Rıza, Alpay ve Sergen ileriki yıllarda Türk futboluna çok katkıları olacak, iyi işler yapacaklardır.”

 

"Süleyman Seba, bambaşka bir insandı"

 

Türkiye’de Beşiktaş, Fenerbahçe ve Bursaspor’u çalıştıran Christoph Daum, ‘Çalıştırdığınız takımlar içerisinde en sevdiğiniz başkan kim’ sorusuna, şöyle yanıt verdi:

“İlk olarak Beşiktaş Başkanı Süleyman Seba, o bambaşka bir insandı. Çok kişilikli biriydi. Almış olduğu kararlarda fazla konuşmazdı, direkt uygulanırdı. Demirören ve Serdar Bilgili kendilerine hoş kişilikleri olan insanlar. Aile ortamında çok iyi insanlardır. Aziz Yıldırım ise benim için efsane başkandır. Çünkü onun döneminde Fenerbahçe’ye yaptığı transferler, getirdiği futbolcular Fenerbahçe’nin vizyonunu yükseltti. Dünya futbolunda Fenerbahçe’yi bir marka yaptı. Benim için Aziz Yıldırım efsane başkan olarak kalacaktır.”

 

"Birçok teklif geldi ama kabul etmedim"

 

Christoph Daum, Türkiye’den teklif gelirse yine çalışır mısınız sorusuna da “Şu an bütün her şeyimi Romanya Milli Takımı’na verdim. Yeniden yapılanma içerisindeyiz. Yalnızca A Takım değil bütün milli takım kategorilerinde görev yapıyorum. Çin’den, Dubai’den ve Avrupa’dan birçok teklif geldi ama kabul etmedim. Türkiye’de her zaman çalışmaktan mutluluk duydum. Ama benim için Romanya Milli Takımı önce geliyor” diye yanıt verdi.