Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Bağdadi açıklaması: Terörle mücadelede önemli bir kazanım

"Suriye’de YPG terör örgütüne kredi çıkarmak, onlara bir paye verme çabasının olduğunu görüyoruz"

28 Ekim 2019 13:14

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, IŞİD lideri Bağdadi'nin öldürülmesine ilişkin, "Terörle mücadelede önemli bir kazanım.  DEAŞ terör örgütü bir beladır, kanserdir. YPG'ye paye çıkarma çabasını görüyorum, dikkat etmek gerekir." dedi. 

Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanımızın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da bu konuya işaret ediyor. Bu terörle mücadelede önemli bir kazanımdır. Biz Türkiye olarak DEAŞ’la  birçok cephede mücadele etmiş bir ülkeyiz. Fırat Kalkan’ı operasyonunda üç binden fazla DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirmiş bir ülkeyiz. Ayrıca öncesinde ve sonrasında binlerce DEAŞ’lıyı sınırda durdurduk, yargıladık, ülkelerine gönderdik. Özellikle sınırda son üç dört yılda bu terör örgütünün yükselişine paralel olarak ciddi bir mücadele verdik Bu terör örgütü her şeyden önce İslam’a ve Müslümanlara zarar vermiş bir beladır, kanserdir. Baktığınız zaman bugüne kadar pek çok Müslümanın kanına girmiştir. Yaptığı saldırılarla yüzlerce masum insanın ölmesine sebep olmuş bir terör örgütüdür" diye konuştu. 

Kalın, "Bu coğrafyayla yakından uzaktan ilgisi olmayan bir terör örgütüdür. Bunların temizlenmesi, bu sapkın ideolojinin ortadan kaldırılması Türkiye’nin de desteklediği bir konudur. Son birkaç yılda zaman zaman ‘Türkiye DEAŞ’la yeteri kadar mücadele etmiyor. Bunların sınırdan geçişlerini destekliyor’ gibi kara propaganda yaptıklarını gördük. Biz bunlara en iyi cevabı Fırat Kalkanı operasyonu ile verdik. Terör örgütleri ile mücadelemiz etkin bir şekilde devam edecek. Dinimizi kullanan iki tane terör örgütü ile karşı karşıya kaldık.  Bunlardan birisi DEAŞ, diğeri de FETÖ. Tabii dünya DEAŞ terör örgütü kendisine saldırdığı için küresel bir terör problemi olarak görüyor. Ama maalesef FETÖ’yü görmüyor. Halbuki baktığınız zaman dini kullanan sapkın bir ideoloji anlamında bir farkı yok. İkisi de son tahlilde hedefine ulaşmak için şiddeti kullanıyor" ifadesini kullandı. 

Kalın açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"DEAŞ’a karşı mücadelemiz etkin bir şekilde devam edecek. Hiçbir şekilde geri gelmemesi için mücadelemiz devam edecek. DEAŞ liderinin öldürülmesi önemli bir kazanımdır. Terörle mücadelede kararlılığı perçinleyen bir gelişmedir.  Fakat buradan Suriye’de YPG terör örgütüne kredi çıkarmak, onlara bir paye verme çabasının olduğunu görüyoruz. YPG’yi meşrulaştırmak için olduğunu görüyoruz. Bizim açımızdan DEAŞ ve FETÖ nasıl terör örgütüyse YPG de terör örgütüdür. Türkiye 4 tane terör örgütü ile mücadele ediyor. Bu mücadelede dünya yeteri kadar destek vermiyor. Terörü kaynağında kurutmak istediğimizde yalan yanlış haberlerle akıları çelmeye çalışıyorlar.

Askeri ve istihbarat birimlerimiz ABD’li mevkidaşları ile temas halinde oldular. Biz böyle bir şeyden sadece memnun oluruz"