Gündem

Erdoğan'dan kentsel dönüşüm uyarısı: Evinizi müteahhide vermeye mecbur değilsiniz

Erdoğan, Hacı Harun Ekşi Camii'nin açılış töreni için İstanbul'a geldi

01 Şubat 2019 15:02

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Harun Ekşi Camii'nin açılış töreni için İstanbul'a geldi. Burada cuma namazını kıldıktan sonra vatandaşlara seslenen Erdoğan, kentsel dönüşüm uyarısında bulundu. "Bizim zorla bir kentsel dönüşüm adımımız yok" diyen Erdoğan, "Bizim zorla bir kentsel dönüşüm çalışmamız yok. Sen evini müteahhide vermek zorunda değilsin" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Unutulmamak istiyorsak, ya bu tür eserler inşa edeceğiz ya hayırlı evlatlar yetiştireceğiz veyahut da çeşmeydi köprüydü bu tür yatırımlar yapacağız. Bunlar kaldığı sürece bizler unutulmayız. Yolumuz bu.

"Mahmut Efendi'ye de özellikle teşekkür ediyorum. burada daha önce yine bir mescit ibadethane vardı. Ama tabi sıkıntılıydı. Onun yerine şimdi çok daha güçlü diyebileceğim, çünkü depreme biliyorsunuz bölgemiz dayanıklılık konusunda sıkıntılı, böyle bir eserin inşa edilmesi inanıyorum ki mahallemize de ayrı bir zenginlik kattı. Fakat ben daha farklı bir şey söylemek istiyorum. Namazımızı kıldık camiden çıkarken bir kardeşimiz yanıma yaklaştı. Hani bizim bir kentsel dönüşüm tezimiz var ya. Malum buralar da kentsel dönüşüm kapsamı içinde olan yerler. Bizim zorla bir kentsel dönüşüm çalışmamız yok. Biz istiyoruz ki burada malum depremle ilgili bir sıkıntı var. Bütün mesele gönüllülük esasına dayalı olarak.

 
 
 

"Bazı müteahhitler diyormuş ki 'Ben yüzde 60'ını yüzde 70'ini alırım, ondan sonra da seni de kapıya koyarım.' Müteahhidin dediği geçerli değil ki.Onun dediği geçerli değil ki. Siz cumhurbaşkanını, belediye başkanını dinlemiyorsun, müteahhidi dinliyorsun. Sen evini müteahhide vermek zorunda değilsin ki. Böyle bir durum olursa muhtara bildirin, ben komşunuzum bana bildirim. Bizim derdimiz burayı en güzel nasıl yapabiliriz. Allah göstermesin yarın bir gün buralarda bir deprem olursa, bundan sonra hazmedemeyeceğimiz bir sonuç olursa ne yaparsınız? Bana ah edersiniz. Bu binaları uygun şekilde dönüştürmedim diye.

"Allah korusun bir zelzele bir deprem, bunun faturası bize çok ağır olur. Bütün mesele gönüllülük esasına dayalıdır. Kimseyi buradan kovmaya dayalı bir şey, kentsel dönüşümde, söz konusu değildir."