Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de BM İklim Eylemi Zirvesi'ne katılacak

21 Eylül 2019 09:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler 74’üncü Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere, 21-25 Eylül tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genel Kurul üst düzey görüşmeleri öncesinde, 23 Eylül 2019 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ev sahipliğinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Eylemi Zirvesi’ne katılacak. ‘Yoksulluğun Giderilmesi, Kaliteli Eğitim, İklim Eylemi ve Kapsayıcılık için Çok Taraflı Gayretlerin Canlandırılması’ temasıyla gerçekleştirilecek BM 74’üncü Genel Kurulu’nun ilk günü olan 24 Eylül 2019 tarihinde, BM Genel Kurulu’na hitap edecek, ayrıca, Genel Sekreter António Guterres ile görüşme gerçekleştirecek.

Erdoğan, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Zirvesi başlığında düzenlenecek ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Hayata Geçirilmesini Etkileyen Mega Eğilimler’ başlıklı Liderler Diyalogu toplantısında da bir konuşma yapacak. Erdoğan'ın ayrıca, Pakistan Başbakanı İmran Khan’la birlikte ‘Nefret Söylemiyle Mücadele’ konulu yüksek düzeyli bir yan etkinliğe ev sahipliği yapmaları öngörülüyor.

Türkiye-Malezya-Pakistan Üçlü Toplantısı da Genel Kurul görüşmeleri çerçevesinde gerçekleşecek. Erdoğan'ın aynı zamanda New York'ta Ara Güler Sergisi'nin açılışını yapması ve Türk Amerikan İş Konseyi tarafından düzenlenecek Türkiye Yatırım Konferansı yemeğine katılması planlanıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye gitmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST'e katılacak.