Gündem

Cinsel tacizle suçlanan orkestra şefi Emin Güven Yeşilçam hakkında uzaklaştırma kararı

10 Haziran 2021 10:28

Orkestra şefi Emin Güven Yeşilçam, evinde hizmetli olarak çalışan Özlem Savut'a cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada 1 ay süreyle uzaklaştırma cezası aldı.

Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Emin Güven Yeşilçam’ın evinde hizmetli olarak çalışan Özlem Savut, tacize uğradığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Hürriyet'ten Özge Eğrikar'ın haberine göre, soruşturma sonucu savcılık, Yeşilçam hakkında ‘basit cinsel saldırı’ ve ‘cinsel taciz’ suçlarından dava açtı. Savut, ceza davasının ardından bu kez Aile Mahkemesi’ne başvurarak Yeşilçam hakkında korunma talebinde bulundu.

İstanbul Aile Mahkemesi’ne sunulan korunma talepli dilekçedeki iddialara göre, Savut’un cinsel saldırı suçundan davalık olduğu Yeşilçam şiddet, baskı, taciz ve saldırılarını halen sürdürüyordu. Talebi haklı bulan mahkeme, Yeşilçam’ın 1 ay süreyle Savut’un bulunduğu konuta veya işyerine yaklaşmamasına, iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesine, tehdit ve hakaret gibi eylemlerde bulunmamasına karar verdi. Yeşilçam, mahkemenin aleyhine verdiği karara itiraz etti.