Gündem

CHP'li Kaya'dan, Bakan Özer'e çağrı: Kameralar önünde şov yapmayın, okul müdürü ve İl Milli Eğitim Müdürü'nden derhal özür dileyin

"Okul müdürlerine çağrı yapıyorum; ihtiyaç listelerinizi hazırlayın, Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderin"

07 Ocak 2022 16:44

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Şanlıurfa ziyaretinde İl Milli Eğitim Müdürü ile okul müdürüne sarf etmiş olduğu “Siz ne biçim adamsınız ya? Siz ne iş yapıyorsunuz? Para istediniz de para mı vermedik” sözlerini eleştirdi. Kaya, "Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e de çağrımdır; Sayın Bakan kameralar önünde şov yapmayın, derhal okul müdürü ve İl Milli Eğitim Müdürü'nden özür dileyin"  dedi.

"Bakan Özer’in bu davranışı şiddeti daha da arttıracaktır"

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın yaptığı yazılı açıklaması şöyle:

“Bakanın alay etmesini hayretler içinde izledik. Şanlıurfa’dan gelen bu görüntüler AKP’nin öğretmenleri değersizleştirip, saygınlığını yerle yeksan ettiği acı örneklerinden sadece birisidir. AKP döneminde hakarete uğrayan, azarlanan, öğrencisi ve öğrenci velisi tarafından tehdit edilip, şiddete uğrayan öğretmenlerin durumu normalleştirildi.

Daha dün, İstanbul Ümraniye’de bir okul müdürünün veliler tarafından darp edildiği görüntüleri üzülerek izledik. Yöneticiler tarafından azarlanan Halil Serkan Öz öğretmenimizin üzüntüden kalp krizi geçirerek öldüğünü biliyoruz. Okullarda şiddet ve zorbalık vakalarının arttığı, hastanelerde doktorların şiddete uğradığı bir dönemde, Milli Eğitim Bakanı Özer’in bu davranışı şiddeti daha da arttıracaktır.

Okullarda ve eğitimde yaşanan sorunların sorumlusu 20 yıldır iktidarda olan AKP ve sürekli değiştirdiği Milli Eğitim Bakanlarıdır. Okullara gereken ödenekleri vermeyip, tüm masrafları velilere ve okul yönetimlerine yükleyen Milli Eğitim Bakanlığı, utanmadan sıkılmadan kameralar önünde okul müdürünü azarlamaktadır." 

"Sayın Bakan, siz gerçeklerden kopmuşsunuz" 

"Sayın Bakan, ben Ankara Milletvekiliyim her gün onlarca okula gidiyorum, durum içler acısı. Öğretmenler ve okul müdürleri, ‘Ödenek yok en zorunlu ihtiyaçlarımızı bile karşılayamıyoruz’ diyorlar. Sayın Bakan, siz gerçeklerden kopmuşsunuz. Okul müdürü, ihtiyaçları için para istediğinde gönderiyor musunuz? Hangi okula gönderdiniz? Böyle bir uygulama var mı? Bunu hangi bütçe ile yapıyorsunuz?" 

"İhtiyaç listelerinizi hazırlayın, Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderin"

"Madem okul müdürleri para talebinde bulunduklarında Milli Eğitim Bakanlığı gönderiyor, buradan tüm okul müdürlerine çağrı yapıyorum; ihtiyaç listelerinizi hemen hazırlayın, Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderin. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e de çağrımdır; Sayın Bakan kameralar önünde şov yapmayın, derhal okul müdürü ve İl Milli Eğitim Müdüründen özür dileyin.” (ANKA) 

TIKLAYIN | Milli Eğitim Bakanı Özer, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü ve okul müdürüne tepki gösterdi: Siz ne iş yaparsınız, para istediniz de para mı vermedik?