Gündem

Erdoğan'la görüşen CHP'li başkanlar: Gergin havanın ortadan kaldırılmasını sağladığı için şükran duyuyoruz

Vahap Seçer: Provokasyona uğruyoruz; radikal önlemler almamız anlayışla karşılanmalı

11 Eylül 2019 17:27

T24 Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 29 büyükşehir belediye başkanı ile yaptığı toplantı sonrası CHP'li belediye başkanlarından Zeydan Karalar, Yılmaz Büyükerşen ve Vahap Seçer açıklama yaptı. Erdoğan'ın 'işçi çıkarma' eleştirilerine yanıt veren başkanlar, belediyelerde işe gelmeden maaş alan insanların varlığına dikkat çekti, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Bazı işçilerin provokasyonuna uğruyoruz" dedi. Başkanlar, yapılan toplantının gergin havanın ortadan kaldırılmasını sağladığını belirterek, "Şükran duyuyoruz" dediler.

Toplantıyı yorumlayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, "Toplantının oldukça verimli geçtiğini düşünüyoruz" dedi. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Erdoğan'ın 'işçi çıkarma' sözlerine ilişkin "İşten çıkarmaların keyfi olmadığını söyleyebiliriz. Resmi idare dışında 15 bin çalışanımız vardı. Hizmet üretemiyorduk. Biz belediyeleri hizmet üretebilir hale getireceğiz. Belediyelerde çok fazla kadronun, işe gelip gitmeden para alan insanların varlığını herkes bilir. Biz çalışanlarımıza karşı sorumluyuz ama bütün halka karşı sorumluluğumuz olduğunu da bilmemiz gerekmektedir. Bu seçimden beri gerilimi devam eden Türkiye'nin bugünden sonra yumuşayacağını düşünüyorum. Bir kez daha Cumhurbaşkanı'na bizi buluşturduğu ve gergin havanın ortadan kaldırılmasını sağladığı için şükran duyuyoruz" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, "Mersin'de işçi çıkarmalarla ilgili bir protesto vardı ama bir bardak suda fırtına çıkarmadan başka bir şey değil. Benim Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde işçi performansından dolayı işten çıkarılan işçiler vardı ama belediyede böyle bir durum yokken bile provokasyona uğruyoruz. İş yavaşlatma, vatandaşa kötü muamele, hizmet götürülen diğer alanlarda personelimiz bizi sıkıntıya sokuyor. Biz hizmet yapmak ve mali dengemizi kurmak zorundayız. Bizden öncesi yönetimler çok fazla eleman almışlar. Kalifiye eleman bulmakta, proje üretmekte güçlük çekiyoruz. Bizim bazı radikal önlemler almamız da anlayışla karşılanmalı. Aksi takdirde hizmet üretebileceğimizi düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Seçer, "Sıkıntılarımızı dile getirdik ama CHP'li belediyeler olarak bakanlıklarda sıkıntı yaşamadığımızı söyleyemeyiz. Genel sekreter atayamadık. Bazı konularda beklemedeyiz. Ama örneğin Mersin'de raylı sistem projemiz var, Cumhurbaşkanlığı'nda yatırım programına alınmasını bekliyorduk ve bu geçen hafta onaylandı. Ben de CHP'li bir başkan olarak kendisine müteşekkir olduğumu ifade ettim. Bundan sonra da kurumlarda bekleyen evraklarımızın işleme geçmesini beklediğimi söyledim" açıklamasında bulundu.

Başkanlar için WhatsApp grubu kurulması planı

AKP'li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da toplantıya dair değerlendirmesinde, Erdoğan'ın kendilerine birtakım önerilerde bulunduğunu aktardı. Büyükkılıç, "Halkın huzuru içi, mazeret değil hizmet üretmek için yapılan verimli bir çalışma" derken, bir WhatsApp grubu kurulması planının öne çıktığını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, Erdoğan'ın terör konusundaki hassasiyetini hatırlattı. Tüm bakanların soruları yanıtladığını belirten Aktaş, "Ben inanıyorum ki şehirlerimizin bu buluşması, Türkiye'deki tüm siyasi partilerinden belediye başkanlarımızın buluşması... Bundan sonra şehirlerimize büyük katkısı olacaktır" ifadesini kullandı.