Çevre

CHP, İzmir’deki orman yangınıyla ilgili "acil eylem planı hazırlanması amacıyla" meclis araştırması istedi

25 Ağustos 2019 13:48

TBMM Çevre Komisyonu üyesi ve partisinin komisyon sözcüsü CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan İzmir’deki yangınların araştırılması için tüm CHP İzmir Milletvekilleri’nin imzasıyla TBMM’de komisyon kurulmasını istedi.

CHP'li vekiller, orman yangının tüm detaylarının araştırılması, zararın tüm boyutlarının her yönüyle araştırılarak ortaya koyulması, bölge halkının mağduriyetlerin giderilmesi ve bilimsel çalışmalar ışığında yanan bölgenin tekrar ağaçlandırılıp ekosistemin normale dönmesi için yerel yönetimlerle de işbirliği yapılarak acil eylem planı hazırlanması amacıyla meclis araştırması istedi.

"Söylenen sayıda helikopter çalışmadı"

Yangın söndürme çalışmalarındaki koordinasyonsuzluklara vurgu yapılan meclis araştırma önergesinde, yangın söndürme çalışmalarında Tarım ve Orman Bakanı’nın söylediği sayıda helikopterin çalışmadığı, yangın söndürme uçaklarının hiç olmadığı, askeri birliklerden yardım istenmediği, yerleşim yerlerine dayanan yangın sebebiyle bölge halkı çok büyük tehlike atlattığı ve hem yanan ormanlık alandaki zararın hem de vatandaşın mağduriyetinin çok büyük olduğuna dikkat çekildi.

Yangınla ilgili tüm detayların araştırılmasını talep eden vekiller önergede şu ifadelere yer verdi:

"İzmir’de üç gün boyunca kontrol altına dahi alınamayan, halen devam etmekte olan ve üç farklı ilçe sınırlarını içine alacak kadar yayılan orman yangının sebebinin araştırılarak ortaya çıkarılması, yangının çıkması ve yayılması noktasında sorumluluğu olanların tespit edilmesi, söndürme çalışmalarında yaşanan tüm aksaklıkların ortaya koyularak bu aksaklıklarda sorumluluğu ve ihmali olanların belirlenmesi, bölgedeki zararın tüm boyutlarının her yönüyle araştırılarak ortaya koyulması, bölge halkının zararının tespit edilerek mağduriyetlerin giderilmesi ve bilimsel çalışmalar ışığında yanan bölgenin tekrar ağaçlandırılıp ekosistemin normale dönmesi için yerel yönetimlerle de işbirliği yapılarak acil eylem planı hazırlanması amacıyla Anayasa'nın 98 ve İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ederiz.”