Gündem

CHP'den 3 kişinin öldüğü Milas'taki maden ocağına ziyaret: Kaya parçası göz göre göre geliyorum demiş

"Hiçbir denetimin yapılmadığı bir maden işletme dönemindeyiz”

20 Şubat 2019 08:30

CHP Muğla milletvekilleri Mürsel Alban ile Suat Özcan, 3 işçinin öldüğü Muğla Milas’taki maden sahasına gitti. İzlenimlerini anlatan Alban, “Göz göre göre gelen bir facia" dedi. Beş bin tonluk kayada patlatılmak için delikler açıldığını söyleyen Alban, tedbir alınmadığını ifade ederek, "Sadece bir kırmızı şerit çekilmiş. Kaya parçasının kopması aleni gözüküyor” değerlendirmesinde bulundu.
 

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Alban, "Üstte kayada patlatılmak için delikler açılmış. 5 bin tonluk bir kaya. Bu kayadan 600 tonluk parça kopuyor, aşağıdaki iş makineleri ile kamyonların üzerine düşüyor. Olan emekçilere oluyor, onların canına oluyor. Burada önemli olan iş güvenliği. Ancak tedbir alınmamış. Oraya gittiğinizde de bunu görüyorsunuz. Sadece bir kırmızı şerit çekilmiş. Kaya parçasının kopması aleni gözüküyor” diye konuştu.

"Tehlike sürüyor"

Kurtarma çalışmaları yürütülürken bile kayanın yine tehlike oluşturduğuna işaret eden Alban, “Önlem alınmış olsaydı kayanın kopması mümkün değil. Kayada dinamit patlatmak için delicilerle delikler açılmış. Bu nedenle de kaya kopmuş. Kaya parçası aslında göz göre göre geliyorum demiş” bilgisini verdi. 

Alban, faciadan 4 gün önce Meclis kürsüsünde madenlerdeki sorunları gündeme getirdiğini belirterek “Hiçbir denetimin yapılmadığı bir maden işletme dönemindeyiz” diye konuştu.