Gündem

CHP’de gözler PM’de

Kulislerde Kılıçdaroğlu'nun doğrudan aday belirlemek için yetki alacağı konuşuluyor

01 Şubat 2019 08:27

Parti Meclisi (PM) toplantısında tartışmalı ilçelerin belirlenmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun doğrudan aday belirlemek amacıyla yetki alacağı ifade ediliyor.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP’de bir yanda istifa tartışmaları yaşanırken, yarın yapılacak kritik Parti Meclisi (PM) toplantısında İstanbul ve İzmir’in tartışmalı ilçelerinin yanı sıra bazı kritik ilçe adayları da belirlenecek. 27 Ocak’taki PM toplantısında geri çekilen İstanbul’un Şişli ve Silivri ilçeleri ile İzmir’in Buca ve Bayraklı ilçelerinin adayları yarınki toplantıda belirlenecek. Ayrıca İstanbul’un Beyoğlu, Küçükçekmece ve Maltepe adaylarının da kamuoyuna ilan edileceği ifade ediliyor. PM’de son toplantıda düşen Muğla Bodrum adayı da tekrar ele alınacak.

CHP’de yarın gerçekleştirilecek PM toplantısında tartışmalı ilçelerin belirlenmesinin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun doğrudan aday belirlemek amacıyla yetki alacağı ifade ediliyor. Bu kapsamda yarın yapılacak PM toplantısının aday belirlenmesi amacıyla yapılan son toplantı olacağı belirtiliyor. CHP bugüne kadar yedi farklı toplantıda 17’si büyükşehir, 35’i il belediyesi olmak üzere toplam 842 aday açıkladı.

TIKLAYIN - Kılıçdaroğlu: Bir seçenek bana kaldığı zaman, "Bu olacak" diyorum

 

CHP İyi Parti’ye bırakılan 10 büyükşehir dışında Ordu, Şanlıurfa ve Erzurum büyükşehir belediye adaylarını henüz açıklamadı. CHP’nin Şanlıurfa’da bağımsız bir adayı desteklemesi bekleniyor. CHP, İyi Parti’ye bırakılan 11 il belediyesi dışında Adıyaman, Niğde, Muş, Siirt ve Şırnak olmak üzere toplam 5 il belediyesi adayını da açıklamazken, Adıyaman’da Saadet Partisi adayının desteklenmesi yönünde eğilim öne çıkıyor.

"Geri çekilecekler var"

Öte yandan PM toplantısında daha önce açıklanan ancak iş birliği kapsamında İyi Parti’ye bırakılan bazı ilçe adaylarının geri çekilmesine yönelik de oylama yapılması bekleniyor. Etimesgut için adı Ankara Büyükşehir için konuşulan Cengiz Topel Yıldırım’ın ismi geçerken, partiden ihraç edilen eski milletvekili Aylin Nazlıaka da listede.