Ekonomi

Brexit'in iş dünyasına maliyeti yıllık 13 milyar sterlin

İngiliz hükümetinin bu zamana kadar hedeflediği 40 ticaret anlaşmasından sadece 6'sı üzerinde anlaşmaya varıldı

27 Şubat 2019 20:22

İngiliz hükümeti tarafından hazırlanan, "İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışının iş dünyası ve ticaret üzerindeki etkileri" adlı raporda, ülkenin birlikten anlaşma olmaksızın 29 Mart tarihinde ayrılması halinde  uygulanacak gümrük kontrollerinin iş dünyasına yıllık yaklaşık 13 milyar sterlin değerinde ek maliyet getirebileceği belirtildi.

Raporda anlaşmasız ayrılık halinde gıda fiyatlarının yükselmesinin  beklendiği belirtilirken, "İngiltere'nin en görünür şekilde etkilenebileceği alan Manş Denizi üzerinde gelen ürünlerde gecikmenin olması. İngiltere'nin gıda  ihtiyacının yüzde 30'u AB'den geliyor" ifadeleri kullanıldı.

İngiltere'nin AB'den anlaşmasız ayrılmasının tüketicilerin  davranışlarını da değiştirebileceği, bazı gıdaların tedariğinde sıkıntı  yaşanabileceğinin vurgulandığı raporda, anlaşmasız ayrılık halinde İngiliz  ekonomisinin gelecek 15 yıl içerisinde hükümetin beklentilerinden yüzde 6 ile  yüzde 9 arasında daha küçük olabileceği bildirildi.

Raporda, İngiliz hükümetinin bu zamana kadar hedeflediği 40 ticaret anlaşmasından sadece 6'sı üzerinde anlaşmaya vardığı kaydedildi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, 12 Şubat'ta, "Brexit'e ilişkin bir çözümün bulunması herkesin çıkarına. Anlaşmasız ayrılık bu  ülke için ekonomik şok oluşturur." değerlendirmesinde bulunmuştu.