Gündem

“Botır Rakhimov, öylesine geçiştirilecek bir isim değil; belli ki 'yonca kavşağını' Türkiye’nin oluşturduğu, uluslararası bir suç otobanına bakıyoruz”

“Tarihi karanlık dehlizlerle dolu Türkiye, 2000’lerden sonra vakum gibi etrafındaki pislikleri de kendine çekmiş”

12 Haziran 2021 08:50

Gazete Duvar yazarı Bahadır Özgür, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen Paramount Otel’in ilk sahibinin kızı Yasemin Victoria Uras’ın otellerine çöktüğünü belirttiği Bahtiyar İkramoğlu'na (Botır Rakhimov) dikkati çekti.

Özbekistan sarayına yakın bir isim olduğunu belirttiği Rakhimov'un Paramount Hotel ile ilişkisinin başladığı 2016 yılında Türk vatandaşlığına geçip Bahtiyar İkramoğlu adını aldığını ifade eden Bahadır Özgür, akrabalık ilişkilerine de dikkati çektiği yazısında şunları kaydetti:

“Rahimov, öylesine geçiştirilecek bir isim değil. Kendi ülkesinde yaşanan soygunların, kara para trafiğinin bir parçası. Bugün üzerimize çöken “dehşet koalisyonunun” uluslararası kaynaklarını işaret eden önemli ipuçlarından birisi.

Belli ki 'yonca kavşağını' Türkiye’nin oluşturduğu, uluslararası bir suç otobanına bakıyoruz. Nereye el atılsa; ABD’den Singapur’a, Malta’dan Dubai’ye, Ukrayna’dan Suriye’ye, Balkanlar’a uzanan ilişkiler ağı beliriyor. Tarihi karanlık dehlizlerle dolu Türkiye, 2000’lerden sonra vakum gibi etrafındaki pislikleri de kendine çekmiş anlaşılan. Hangi ülkede yolsuzluk, uyuşturucu, kara para skandalı patlarsa direkt buralara bağlanıyor çünkü.

Dolayısıyla şu günlerde başımızı döndüren skandallar sadece içerideki karanlığın derinliğini göstermiyor; aynı zamanda birbirine benzeyen rejimlerin nasıl bir 'akrabalık bağına' sahip olduğunu da netleştiriyor."

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Sedat Peker’in Paramount Otel ve firari Sezgin Baran Korkmaz iddiaları sonrası bir açıklama da oteli kuran Atilla Uras’ın kızı Yasemin Victoria Uras'tan gelmişti. Uras, otellerine önce 'devletten birilerinin yardımıyla vatandaşlığa geçirildiğini' söylediği Bahtiyar İkramoğlu'nun (Botır Rakhimov) 'çöktüğünü', 'oteli satın alacağını söyleyen turizmci Turan Avcı'nın karşılıksız çek verdiğini ve satın alma işlemini Rus şoför üzerinden yaptığını', 'hisselerinin çalındığını', 'Sezgin Baran Korkmaz'ın ise kendisine oteli Kazak birinden 42 milyon avroya aldığını' söylemişti.

TIKLAYIN - Peker'in işaret ettiği Paramount Otel'in ilk sahibinin kızı: Cihan Ekşioğlu, babamın öldüğü gün otelimize devletin tankıyla girdi