Ekonomi

Biyometrik pasaport için ne yapmamız gerekiyor?

Biyometrik pasaportlarla ilgili hazırlanan e-pasaport web sitesi hizmete sunuldu.

03 Mayıs 2010 03:00

T24 - T.C. Dışişleri Bakanlığı, biyometrik pasaportlarla ilgili olarak hazırlanan e-pasaport web sitesini bugün (3 Mayıs 2010) hizmete sundu. Bakanlık, pasaportların yenilenmesi ile ilgili başvuruların randevu sistemiyle yapılacağını belirtirken, randevu taleplerini karşılamak için kurulacak çağrı merkezinin de 15 Mayıs 2010 tarihinde hizmete gireceğini bildirdi.


Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan duyuruda, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından ortaklaşa yürütülen çalışma sonucunda biyometrik özelliklere sahip e-pasaportların 1 Haziran 2010'dan itibaren kullanıma sunulacağı hatırlatılarak, vatandaşların e-pasaport başvurularını Türkiye'de 81 il ve 111 ilçe emniyet müdürlükleri, yurt dışında ise bağlı bulundukları konsolosluklara yapabilecekleri bildirildi.


Dışişleri Bakanlığı, e-pasaport uygulaması konusunda vatandaşları bilgilendirmek amacıyla hazırlanan web sitesinin adresinin www.epasaport.gov.tr olduğunu ve sitenin bugünden itibaren hizmete sunulduğunu da açıkladı.


Söz konusu site üzerinden iletilecek bilgi taleplerinin mümkün olan en kısa sürede yanıtlanacağı belirtilerek, bu konuda olabilecek bütün soruları yanıtlamak ve ayrıca randevu taleplerini karşılamak amacıyla kurulan e-pasaport çağrı merkezinin de 15 Mayıs 2010'da hizmete gireceği kaydedildi.


Vatandaşlar e-pasaport çağrı merkezine (216) 4443020 nolu telefondan ulaşabilecek.


E-pasaport başvurusu için 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren www.epasaport.gov.tr sitesi üzerinden veya e-pasaport çağrı merkezinden randevu talebinde bulunmak da mümkün olabilecek.

ETİKETLER

haber