Gündem

Bir cezaevi kapatıldı, iki cezaevinin kapatılmasına karar verildi

Kapatılan Kula Cezaevi adliye binası olacak

01 Temmuz 2019 15:03

Manisa’nın Kula ilçesinde Kapalı Cezaevi kapatılarak mahkûmlar Salihli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na sevk edildi. Daday ve İnebolu Cezaevlerinin ise kapatılmasına karar verildi.

Kula’da uzun yıllardır düzenlenmesi planlanan ve son alınan kararla kapatılması öngörülen Kula Kapalı Cezaevi, bugün sabah saatlerinde tahliye edilmeye başlandı. Geniş güvenlik önlemleri alınarak başlatılan tahliyede, yaklaşık 45 mahkûm Salihli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna sevk edildi. 

Sevk edilen mahkûmların yakınları ise cezaevi çevresinde yakınlarını görebilmek için bekledi.
Öte yandan kapatılan cezaevinin, yapılacak olan görüşmeler sonrasında tadilatı tamamlanarak yeni adliye binası olarak hizmete gireceği öğrenildi.

Daday ve İnebolu cezaevlerinin kapatılmasına karar verildi

Adalet Bakanlığı, Daday ve İnebolu Cezaevlerinin fiziki şartlara uymadığı gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi.

Türkiye genelinde fiziki şartlarının yetersizliği nedeniyle kapatılan cezaevleri arasına Daday ve İnebolu Cezaevleri de eklendi. İnebolu ve Daday Cezaevlerinin kapatılmasına yönelik karar üst yazıyla ilçe kaymakamlıklarına bildirildi.

1985 yılında açılan Daday Kapalı Cezaevinin mahkum yetersizliği nedeniyle kapanması kararı geldi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün açıklanan fiziki şartlarına uymadığı söylenen Daday Cezaevinin 2012 yılında kalorifer sistemi kurularak 42 kişilik kapasiteden 60 kişilik kapasiteye çıkartılmıştı.

Öte yandan, İnebolu M Tipi Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde 2007 deprem yönetmeliği gereği Şubat 2015’te yapılan jeoteknik ve jeofizik araştırmalar sonunda yaşam mahallinin olmadığı, güçlendirilmesinin yeniden yapım masraflarının üzerinde olduğu raporları tutularak kapatılma kararı alındı. (DHA-İHA)