Koronavirüs

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Akın: Sıcağın virüsü engellemediği Diyarbakır ile ortaya çıktı

12 Haziran 2020 14:47

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Levent Akın, 'sıcak virüsün etkisini kırıyor' iddiasının Diyarbakır'daki vaka artışlarıyla yalanlanmış olduğunu söyledi.

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Akın, "Sıcağın virüsü engelleyici bir etkisinin olmadığı Diyarbakır ile de ortaya çıktı. Demek ki sıcak virüsün yayılmasını engellemiyormuş. Eğer engellemiş olsaydı Diyarbakır’daki bu vakalarla karşılaşılmazdı" diyen Akın, rakamların kaygı verecek gösterge sunmadığını da söyledi.

Maske kullanımının arttığını hatırlatan Akın, “Diyarbakır bölgesindeki sıkıntı en fazla bir hafta daha sürer” diye konuştu.

'Ankara yükseliyor, İstanbul'da düşüş var'

Prof. Akın’ın ayrıca, Ankara'daki vaka artışının dikkat çekici olduğunu vurguladı. 

Vaka sayısının, görselle edinilen algıyı tekzip ettiğini, belirten Akın şunları söyledi: 

“Ankara’da tedbirler gevşedi ve hemen yükselme görülmeye başlandı. Kalabalığın yoğun olduğu kent merkezindeki bölgelerde yükselme var. Çevre ilçeler ile merkezdeki kuzey ilçelerde o denli değil ama Ankara’da merkezde yükselme olduğunu görüyoruz.”

İstanbul'daki enfekte sayılarında ise azalma olduğunu söyleyen Akın, “Eğer asker uğurlamaları, Moda Parkı'ndaki görüntüleri tekrar ederse İstanbul’da da sıkıntımız artar. Asker uğurlama ve Moda’nın sonucunu 10 gün sonra görürüz" ifadelerini kullandı. 

Yazının devamı için tıklayın