Çevre

Belediye Başkanı Altay uyardı: İçme suyumuzu sağladığımız barajda, su seviyesi kritik sınırın altına düştü

11 Haziran 2021 17:47

AKP’li Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şehrin içme suyu sağlanan Bağbaşı Barajı'nda yağış yetersizliği nedeniyle su seviyesinin kritik sınırın altına düştüğünü açıkladı.  Altay, vatandaşlara 'su tasarrufu' çağrısında bulundu.

Türkiye'nin tahıl ambarı olarak adlandırılan Konya Ovası'nda son yılların en kurak dönemi yaşanıyor. Bahar aylarında yeterli yağışın yaşanmaması nedeniyle ekili arazilerdeki buğday ve arpa gibi ürünler tarlada kaldı.

"Su seviyesi kritik sınırın altına düştü”

Sözcü’de yer alan habere göre, Kuraklıktan Konya'nın  Mavi Tünel ile  içme suyu ihtiyacını karşılayan Bağbaşı Barajı da nasibini aldı. Bağbaşı Barajı'nda su seviyesinin kritik sınırın altına düştüğünü belirten AKP'li Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulundu.Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan AKP'li Altay şu ifadelere yer verdi:

“Mavi tünel ile içme suyumuzu sağladığımız Bağbaşı Barajı'nda yağış yetersizliği nedeniyle su seviyesi kritik sınır altına düşmüştür. Şehrimizde su kesintisi yaşamamak için şebekemize ihtiyaç oranında kuyu takviyeli su sağlıyoruz. Lütfen su tasarrufuna dikkat edelim.”