Sağlık

Bebekle uçak yolculuğunun püf noktaları

Bebekle uçak yolculuğu yapmak birçok aileyi endişelendirse de, uzmanlar aslında bir haftadan büyük sağlıklı bir bebeğin uçağa binmesinde sakınca olmadığını kay

01 Aralık 2008 02:00

Bebekle uçak yolculuğu yapmak birçok aileyi endişelendirse de, uzmanlar aslında bir haftadan büyük sağlıklı bir bebeğin uçağa binmesinde sakınca olmadığını kaydediyor.
 
Hamilelikte uçak yolculuğu ne kadar güvenli?

Hamileyken uçağa binebilirsiniz ama...

VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden  Dr. Hilda Çerçi Özkan “Uçakların içindeki basınç genellikle 250 metre yükseklikteki atmosfer basıncına ayarlanır. Sağlık sorunu olmayan kişiler ve hatta yenidoğan bebekler 250 metre yüksekliğe ayarlanan kabin içi basıncında hiçbir problem yaşamazlar" dedi.

Birçok havayolu şirketi bir haftadan küçük bebeklerin uçuşunu acil tıbbi bir neden olmazsa kabul etmez. Bazı havayolları ise bebek bir haftadan küçükse uçmasında sakınca olmadığına dair doktor raporu isteyebilir.

Bebeğinizle daha güvenli bir yolculuk yapabilmek için:

- Uçak temizliği gece yapıldığından, sabah uçuşlarını tercih edin.

- Yakınınızda hasta bir kişi oturuyorsa ve başka boş yerler varsa oraya geçin.

- Uçağın kalkış ve inişlerinde kabin memurlarının direktiflerine göre mutlaka bebeğinizi kucağınıza alın ve ona da kemer takın.

- Kulak ağrısını önlemek için kalkış ve inişlerde ya emzirin ya da biberon verin. Emme hareketi orta kulak basınçlarının eşitlenmesini kolaylaştırır ve bebeği rahatlatır. Daha büyük çocuklara da sevdikleri içecekler içirilmesi ya da ciklet çiğnetilmesi de aynı etkiyi sağlar.

- Bebeğinizin tıbbi sorunları varsa, doktoruna danışmadan uçak yolculuğu da dahil hiçbir yolculuğa çıkarmayın.

Uçak yolculuğunun sakıncalı olduğu durumlar

Bebekler için uçak yolculuğunun enfeksiyon açısından riski artırdığı yönünde kesin bir kanıt olmasa da yolculuk sırasında kabin içi havanın sürekli sirkülasyona girmesi, çok sayıda kişinin dar ve kapalı bir alanda bulunması. Kabin içi havanın kuruluğu enfeksiyonların bulaşması açısından kolaylaştırıcı faktör olabilir.

İleri derecede kansızlığı olan, doğumsal kalp hastalığı, ağır akciğer hastalığı gibi hastalıkları olan kişilerin uçak yolculuğu sakıncalı olabilir. Bu kişilerin uçakla seyahat öncesi mutlaka doktoruna danışması önerilir.

Aktif enfeksiyonu olan çocukların hem kendileri için hem de diğer yolculara da enfeksiyonu bulaştırabilecekleri için çok zorunlu olmadıkça iyileşene kadar uçmaması gerekir. Sinüzitli çocuklarda da aynı şekilde şiddetli baş ağrıları oluşabilir. Özellikle bir kulak enfeksiyonu varsa kabin içi basınç değişiklikleri şiddetli kulak ağrılarına yol açabilir.

İshali olan çocukların uzun süren uçak yolculuklarında sıvı kaybedebileceği için ishal düzelene kadar uçmaları önerilmez.

ETİKETLER

anneçocuk