Dünya

BBC'den Mavi Marmara özrü

BBC, Mavi Marmara baskınının anlatıldığı 'Akdeniz'de Ölüm' adlı belgesel için editoryal ilkelerin ihlal edildiğini açıklayarak özür diledi.

21 Nisan 2011 03:00

T24- BBC, Mavi Marmara baskınının anlatıldığı 'Akdeniz'de Ölüm' adlı belgesel için editoryal ilkelerin ihlal edildiğini açıklayarak özür diledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC adına açıklamayı "BBC Trust"ın editoryal standartlar komitesi başkanı Alison Hastings yaptı.

Mavi Marmara baskını belgeselinde editoryal ilkelerin ihlal edildiğini açıklayan BBC, programda doğruluk ve tarafsızlık konusunda üç ihlal yapıldığını duyurdu ve özür diledi.

Programda ölenlerle ilgili otopsi raporlarına yer verilmemesi, olayın tam olarak nasıl gerçekleştirildiğinin anlatılmaması ile İHH İnsani Yardım Vakfı'nın yanlış yansıtılmasıyla iki kez doğruluk ilkesinin ihlal edildiği açıklandı.

BBC Trust, Panorama programında tarafsızlık ilkesinin de ihlal edildiğini, İsraillilerin olayda yaralananlara yardım ettiği konusunda bilgilerin doğrulanmadan yayımlandığını bildirdi.

Hastings, "BBC Trust'ın BBC adına özür dilediği üç ihlale karşın, Panoroma programı orijinal, içerikli ve iyi araştırılmış bir gazetecilik örneği sunmaktadır. Program genelinde tarafsız ve doğrudur. Ancak bu ihlaller, bunun gibi tartışmalı bir konuda BBC'nin doğruluk ve tarafsızlık konusuna dikkat etmesi gerektiğini hatırlatmaktadır" dedi.

Panorama programında, Gazze'ye yardım götürürken 31 Mayıs'ta İsrail askerlerinin baskınına uğrayan ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği Mavi Marmara gemisine saldırı olayına ilişkin görüntüler ile İHH, İsrail tarafı ve gemide bulunan bazı yetkililerin görüşlerine yer verilmişti.

Haber programı Panorama'da yayımlanan ve Jane Corbin tarafından hazırlanan Mavi Marmara baskınına ilişkin 'Akdeniz'de Ölüm' adlı belgesel, Ağustos 2010'da BBC1'de gösterilmişti.

Program yayımlandıktan sonra BBC 2 bin şikayet telefonu alırken, belgeselle ilgili görüşlerin yüzde 72'si olumsuzdu. Eleştirilerin birçoğu ise Filistin Dayanışma Kampanyası adlı lobi grubundan geldi.
 

ETİKETLER

haber