Gündem

Bayram Otel'in Erciş depreminden sonraki hali!

Van'da Bayram Oteli'nde 7.2 büyüklüğündeki depremden sonra çekilen görüntüler ölümün göz göre...

10 Kasım 2011 02:00

T24 - Van'da Bayram Oteli'nde 7.2 büyüklüğündeki depremden sonra çekilen görüntüler ölümün göz göre göre geldiğini gösterdi. 5,6'lık depremde düm düz olan oteldeki çatlaklar gözle görülüyor.

Haberin videosu için tıklayın...

Yıkılan Bayram Oteli’nin sahibi Aslan Bayram, 4. katında kaldığı otelden sağ çıkmayı başardı. Bayram, 4-5 mimar arkadaşının, 7.2’lik deprem sonrasında otelini kontrol ettiğini ve sorunla karşılaşmadıklarını anlattı. Bayram, “Biz hatta kendi evlerimizden korkuyorduk otelde yatıyorduk” diye konuştu. Ancak 7.2'lik depremden sonra çekilen görüntüler yıkımın göz göre göre olduğunu gösteriyor.


1 milyon dolarlık onarımdan geçirilmiş

Depremde yıkılan 5 katlı, 60 odalı Bayram Otelinin 47 yıl önce açıldığı ve geçen yıl 1 milyon dolar harcanarak onarımdan geçirildiği öğrenildi. 23 Ekim tarihinde meydana gelen 7.2 büyükyüğündeki depremin ardından otelde konaklayan inşaat mühendisleri binayı incelemiş ve gazetecilere otelin sağlam olduğunu söylemişlerdi.Cumhuriyet Caddesi ile Mareşal Fevzi Çakmak Caddesinin kesiştiği noktada yer alan ve 1964 yılında temeli atılan Bayram Otel, kentin en eski çok katlı binaları arasında yer alıyordu. 2010 yılında 1 milyon dolar harcanarak yapılan ve 3 ay süren çalışma ile onarımdan geçirilen 5 katlı otelde 60 odanın bulunduğu bildirildi 


Otelde kalan inşaat mühendisleri bina sağlam demişti

Van’da yapacakları bir konut projesi için Adana’dan gelen ve 23 Ekim tarihinde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremi Van’daki Bayram Oteli’nde yaşayan inşaat mühendisleri, otelde birlikte kaldıkları gazetecilere sohbet sırasında, depremin ardından otelin kolonlarında incelemelerde bulunduklarını ve otelin bölgede en güvenilir binalardan biri olduğunu söylemişlerdi. Ancak, 5.6 büyüklüğündeki depremle yerle bir olan otel, inşaat mühendislerinin incelemelerinin yüzeysel olduğunu ispatladı. Merkez üssü Erciş olan 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye gelen arama kurtarma ekipleri, Türk ve yabancı basın mensupları, İranlı yetkililer ve Vanlı vatandaşlar otelde konaklamıştı.


ETİKETLER

haber