Gündem

Basın sözcülüğünün kapatılmasının perde arkası: İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu bir saat telefonda görüştü; ikinci kez gelen "Ongun'u görevden al" talimatı bu kez uygulandı

18 Mayıs 2022 14:31

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun'un başında bulunduğu kurumun kapatılmasının perde arkası öğrenildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun tartışma yaratan Karadeniz turunun ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile telefonda bir saatlik görüşme yaptığı ve bu diyalogda CHP liderinin İmamoğlu'na Murat Ongun'u görevden alma talimatı verdiği belirtiliyor. Ongun'un görevden alınması yönündeki talimatın ilk kez verilmediği de aktarılan bilgiler arasında.

İBB Başkanı İmamoğlu'nun yankı uyandıran Karadeniz turu, tartışmaları da beraberinde getirdi. Gezi sırasında çekilip daha sonra yayınlanan bir fotoğrafta, İmamoğlu'nun gazeteciler Nagehan Alçı, Ertuğrul Özkök gibi isimlerle poz vermesinin ardından, Murat Ongun’un gazeteci İsmail Küçükkaya aracılığıyla yaptığı açıklaması çok konuşuldu. Küçükkaya, Ongun'un, "Biz o tartışmaları önemsemiyoruz. Topu topu 200-300 kişinin kendi aralarındaki yorumlarıdır. Nagehan Alçı o bölgede çok seviliyor. Biz fotoğrafın bütününe bakıyoruz" dediğini aktardı. Fotoğrafla başlayan tartışma bu açıklamayla alevlenirken, süreç İmamoğlu’nun göreve geldikten sonra oluşturduğu basın sözcülüğü makamını kapatmasına kadar geldi.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, tartışma yaratan ve İBB'nin kasasından düzenlendiği belirtilen turdan sonra, CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, İmamoğlu ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yaklaşık 1 saatlik bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeden sonra hem İmamoğlu hem de Ongun, tartışmalı geziyle ilgili sessizliğe büründü. Bu görüşmede, Kılıçdaroğlu'nun İmamoğlu'na "Murat Ongun'u görevden al" talimatı verdiği öğrenildi.

Talimat yeni değil

Öte yandan bu talimatın ilk kez verilmediği de kulislere yansıyan bilgiler arasında. 2021 yılının sonunda CHP Genel Merkezi, hem Ongun'un hem de İmamoğlu'nun seçim kampanyasında öne çıkan bir başka ismin görevinin sonlandırılmasını istediği ancak bu isteğin karşılıksız kaldığı belirtiliyor.

Basın Sözcülüğü'nün kaldırılması bir ara formül

Ongun'un yürüttüğü Basın Sözcülüğü makamı dün İmamoğlu tarafından kaldırıldı. Ancak Ongun, Medya A.Ş. ve danışmanlık ve diğer şirketlerdeki görevlerini sürdürecek. Bu kararın Kılıçdaroğlu'nun talimatına karşı bir ara formül olarak geliştirildiği ifade ediliyor.

Medya A.Ş. çalışanları tedirgin

Basın sözcülüğü biriminin kapatılmasıyla birlikte, İBB Medya A.Ş. çalışanları da tedirginlik yaşıyor. 150 civarında çalışanı bulunan Medya A.Ş.'de, personel arasında işten çıkarılma korkusu yaşandığı ve belirsizliğin kurum içinde huzursuzluğa yol açtığı belirtiliyor.


TIKLAYIN - İmamoğlu: İBB Sözcülüğü makamını kaldırdım; Murat Bey de diğer işlerine devam ediyor