Gündem

Başbakan: ABD, insanlık suçuna ortak oldu

"Kardeşlerimize yönelik büyük bir orantısız güç kullanılarak böyle bir katliamın gerçekleştirilmesini, Türkiye, İslam alemi, İnsanlık olarak kabul etmemiz mümkün değildir"

14 Mayıs 2018 21:40

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasının ardından başlayan protestolarda 40'tan fazla kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Amerika maalesef sivilleri katleden İsrail'in yanında fütürsuzca yer almış ve bu insanlık suçuna ortak olmuştur. Türkiye olarak bu kararı bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Kardeşlerimize yönelik büyük bir orantısız güç kullanılarak böyle bir katliamın gerçekleştirilmesini, Türkiye, İslam alemi, İnsanlık olarak kabul etmemiz mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan basın mensuplarına açıklamada bulunan Başbakan Yıldırım, "ABD, büyükelçilik açılışı için İsrail ile beraber Kudüs'te kutlama yapıyor. Amerika, İsrail büyükelçilik açılışını kutluyor. Eğlence yapıyorlar, aynı zamanda da kendi haklarını, bağımsızlıklarını, topraklarını çoğu işgal edilmiş vatanlarını kurtarmak, feryatlarını dünyaya duyurmak için genç silahsız siviller bu olayı protesto ederken, İsrail askeri gözünü kırpmadan masum, savunmasız Filistinlileri şehit ediyor, 2 bine yakın yaralı var. Bu bir alçak katliamdır. Şiddetle kınıyoruz" dedi. Elçiliğin taşınması kararının inatla uygulamaya konduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Bu açıkça bir tahriktir. Açıkça bir devleti yok saymaktır. Filistin'i yok saymaktır. Haklarını hukuklarını gasp etmektir. Amerika maalesef sivilleri katleden İsrail yönetiminin yanında fütursuzca yer almış ve bu insanlık suçuna ortak olmuştur. Türkiye olarak bu kararı bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Yok hükmünde sayıyoruz. Bunun da bilinmesini istiyoruz. Hele mübarek Ramazan'a günler kala, burada kardeşlerimize yönelik büyük bir orantısız güç kullanılarak öyle bir katliamın gerçekleştirilmesini Türkiye olarak, İslam alemi olarak, insanlık olarak kabul etmemiz mümkün değildir.

"Bir yerde eğlence, tören; diğer yanda hayatını kaybeden gençler"

Bakın bir büyükelçilik açılıyor. Bir yerde eğlence, tören. Diğer yanda hayatını kaybeden gençler. Bir tane İsrailli ölen var mı? Yok. Çünkü bu gençler, sivil halk sadece dünyanın dikkatini çekmek için silahsız bir şekilde feryatlarını haykırmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Bunu bir katliama dönüştürmenin insanlıkla da devlet olmakla da alakası yoktur. 'Dünya barışını bölge barışını koruyacağım, arabuluculuk yapacağım' diyen Amerika'nın da bu katliamda payının olması da ayrı bir olaydır. Ve asla kabul edilemez. Bu tahrik bölgedeki sorunları daha da kötüleştirecek ve Filistin meselesinde daha derin bir iz bırakacak.

"Filistin özgürlüğüne kavuşuncaya kadar kardeşlerimizin yanındayız"

"Bölgede istikrar ve barış belki de çok daha zorlaşacaktır. Bu bakımdan Türkiye olarak Filistin özgürlüğüne kavuşuncaya kadar kardeşlerimizin yanındayız. Amerika kendi iç yangınını dışarıda ateş yakarak gözden kaçırma gayreti içerisindedir. İslam dünyası da bu katliam karşısında tek yürek, tek ses olmak mecburiyetindedir. Filistinli şehit kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ve Türk hükümetinin her türlü yardım ve desteğinin dün olduğu gibi, bugün de gelecekte de Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağını ifade etmek isterim."

İlgili Haberler