Gündem

'Balyoz' belgelerinde generallere 'karne'

Balyoz belgelerinin arasındaki bir DVD’den TSK’nın komuta kademesinin listesinin çıktığı iddia edildi.

16 Mart 2010 02:00

T24 - Balyoz belgelerinin arasındaki bir DVD’den TSK’nın komuta kademesinin listesinin çıktığı iddia edildi.

13 Ocak 2003’te 1’inci Ordu Komutanlığı bilgisayarlarında hazırlandığı öne sürülen listedeki isimlerin yanında (+), (-), (?) gibi işaretler ve ‘Görüşüldü’, ‘Destekler’ veya ‘Desteklemez’ gibi yorumlar var.

Balyoz DVD’leri içindeki ’_GEN ETÜD’ isimli bir dosyada Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2003’teki komuta kademesinin listesinin çıktığı öne sürüldü. İddialara göre, Kara Kuvvetleri mensubu 211 general ile Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 28 generalin isim, sicil numarası, görevleri ve görev yerlerinin yer aldığı listede, isimlerin yanında (+), (++), (+++), (-) ve (?) gibi işaretler bulunuyor.


Seminere katılan isimlere üç artı

Listede, 5-7 Mart 2003 tarihinde yapılan seminere katılan generaller kırmızı renkle işaretlenmiş. 16 generalden oluşan ve “üç artı” (+++) ile işaretlenmiş olanların beyin takımı olduğu öne sürülüyor. Yine seminere katılan “kırmızı” ve “iki artı” (++) ile işaretlenmiş 16 generalin ismi var. Onların da ’Balyoz’ ekibine ikinci derecede yakın isimler olduğu iddia ediliyor.


İkna edileceklere tek artı konulmuş

Bazı isimlerin yanında tek (+) işareti yer alırken; yan sütunda ordu komutanlarının değerlendirmeleri yazılı. Bazı isimlerin yanlarına da özel notlar düşülmüş. Bu notların bazılarında “İkna edilmeli” benzeri ibareler yer alıyor. Toplam 99 generalin ismi bu şekilde listede geçiyor. “Dürüst, desteği alınmalı, mesafeli ya da Yaşar Paşa’ya (Büyükanıt) yakınlığı”na dair şerh düşülen 24 general de ‘soru işareti’yle işaretli.


Kalp hastası tansiyonu var

13 Ocak 2003 tarihinde, 1’inci Ordu Komutanlığı bilgisayarlarında hazırlandığı öne sürülen listelerde, isimlerin yanında ayrıca generallerin sağlık durumları da dahil olmak üzere bazı bilgi ve yorumlar not düşülmüş. Örneğin Korgeneral Dursun Bak’ın karşısında “Kalp Damar Rahatsızlığı +Hipertansiyon” yazıyor.


Langırttan başka şeyden anlamaz!

Bazı isimlerin karşısında ise son derece ilginç yorumlar yer alıyor. Bir tümgeneralin isminin karşısına“Langırttan başka bir şeyden anlamaz” notu düşülmüş. Bir korgeneral için ise “Geçimsiz biridir” yazıyor.


Belgeler savcıya bavulla verilmişti

Taraf gazetesi tarafından 20 Ocak 2010’da yayımlanan, 5 bin sayfalık doküman ile CD ve DVD’lerden oluştuğu iddia edilen ’Balyoz’belgeleri savcılığa teslim edildiğinde soruşturma başlamıştı. Belgelerin arasındaki 4 DVD, 21 Ocak’ta Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı’ya teslim edildi. Belgeler ise Taraf muhabiri Mehmet Baransu tarafından 29 Ocak’ta bir bavul içinde savcılığa götürüldü.


211 general

Listede Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök dahil 211 generalin adı var. Özkök’ün karşısında hiçbir işaret ve yorum bulunmuyor. Diğer 210 generalin dağılımı ise şöyle:

99 general (+)

16 general (++)

16 general (+++)

24 general (?)

55 general (-)


ETİKETLER

haber