Gündem

Bakanlık: Wikipedia’yla erişim engelini görüşüyoruz

Sezgin Tanrıkulu, iki yıl önce erişime engellenen Wikipedia'yı Fuat Oktay'a sormuştu

27 Şubat 2019 10:23

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) tarafından iki yıl önce erişime engellenen Wikipedia’yı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Önergeye, Oktay adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı cevap verdi. Ulaştırma Bakanlığı “Wikipedia yetkilileri ile görüşmeler devam etmekte olup, hukuka aykırı içerikler hakkında işlem yapıldığı taktirde erişimin engellenmesine son verilecektir” dedi.

Engelin, ‘Türkiye’yi terör örgütleriyle iş birliği içerisinde göstermeye çalışan içerikler’ nedeniyle olduğu hatırlatılan Bakanlık cevabında, erişim engeli konulan sitelerle ilgili verinin paylaşılamayacağı ifade edildi. Durumun gerekçesi de şöyle açıklandı:

“Yapılan işlemlerin rakamsal değerlerinin ve internet site isimlerinin açıklanması, şuçun önlenmesi ve suçla mücadelede sıkıntlara sebep olabilecek, özellikle çocuk pornosuna ilişkin içeriklerin deşifre olmasına yol açacaktır. Ayrıca bu tür rakamlar diğer ülkelerce resmi olarak toplu şekilde açıklanmadığından, uluslararası düzeyde, bu rakamlardan hareketle ülkemiz aleyhine haksız algı meydana getirilmekte, bilgi kirliliği oluşturulmaktadır”.

Cevapta, Wikipedia’ya getirilen erişim engelli kararının Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesi’ne uygun olduğu ifade edildi.