Gündem

'Bakan yardımcısı tiyatroculara mobbing uyguluyor' iddiası

03 Haziran 2022 16:32

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz'un, festival için hazırlanan gösterinin provalarına katılıp, oyuncuların kıyafetlerine, dekora karıştığı ileri sürüldü. Yavuz'un müdahalelerine tepki gösteren yönetmen Adnan Erbaş'ın gösteriyi bıraktığı öğrenildi. Konuyu gündeme taşıyan CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, "Tiyatro tarihimizde bir ilk yaşanıyor. Bakan yardımcısı provalara müdahale ediyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İlgezdi, bu yıl ilk kez düzenlenen, Başkent Kültür Yolu Festivali için hazırlanan bir gösteriye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un müdahale ettiğini öne sürdü.

“Tiyatro tarihimizde bir ilk yaşanıyor” diyen, İlgezdi “Bakan Yardımcısı gösterinin provalarına katılarak, dekora, ışığa, kostüme ve hatta oyunculuğa karışıyor. Bu mobbinge ve sansüre sessiz kalamayan yönetmen Adnan Erbaş ise gösteriyi bırakıyor. Öte yandan 70 duraktaki festival Anıtkabir’e uğramıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının sanatçıya ve ülkenin kurucu değerlerine düşmanlığı bir kez daha kanıtlanıyor” diye konuştu.

CHP Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, Bakan Yardımcısı Yavuz’un mobbingini ve Başkent Kültür Yolu Festivali rotasında Anıtkabir olmamasını Meclis Gündemine taşıdı.

"Bakanlık sanata düşman haline geldi"

Karar'ın haberine göre, CHP’li İlgezdi, “Tiyatro oyuncuları yapılan baskı ve mobbingler ile ilgili sosyal medya hesaplarından isyan etmektedir” diyerek tiyatro tarihinde ilk defa yaşanan Bakan Yardımcısı müdahalesini ortaya çıkardı.

İlgezdi, sanata ve sanatçıya düşman hale gelen bakanlığın her geçen gün yeni bir skandala imza attığını ifade ederek, “Şehir ve Bölge Planlamacısı Bakan Yardımcısı kendinde nasıl bir hak ve yetki görüyor ki, provalara katılıp, tiyatro oyununa müdahale edebiliyor. Yönetmene ve oyunculara baskı yapabiliyor? Hatta Devlet Tiyatroları Genel Müdüründe olan atama yetkisini bile kendi kullandığı iddia ediliyor. Bu sadece AKP iktidarında yaşanabilecek bir şey” açıklamasında bulundu.

"Anıtkabir de yok"

“Ankara’nın tarihi ve modern yüzünü yansıtma iddiası ile yaptıkları Başkent Kültür Yolu Festivalindeki 70’i aşkın durakta Anıtkabir’e yer vermemeleri Bu ülkenin kurucu değerlerine ve Atatürk’e düşmanlıklarının kanıtı” diyen İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a verdiği soru önergesinde,

“- Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un mezun olduğu okullar hangileridir? Yavuz, bugüne kadar Tiyatro ile ilgili hangi eğitimleri almıştır?

-Yavuz’un sahneye konacak oyuna müdahale yetkisi nereden gelmektedir?

-Bakan Yardımcısının oyunun rejisine karıştığı doğru mudur?

-Bakan Yardımcısı hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

-Bakan yardımcısının, yasal olarak Devlet Tiyatroları genel müdürünün yetkisinde olan ve sanatsal görevlileri de içeren bütün atama yetkilerini kendi üzerine almasının dayanağı nedir?

-70’i aşkın durakta, 300’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapan Başkent Kültür Yolu Festivali rotasında neden Anıtkabir’e yer verilmemiştir?” sorularını yöneltti.


Fiyatları etkileme ve stokçuluğa verilecek cezalar arttırılıyor: 1 yıldan 3 yıla kadar hapis

Bakan Nebati: Enflasyon düşüş eğilimine girmiştir

AKP’den Atina'ya çağrı: En sağlam yol sorunları masada çözmektir

Sabah gazetesi: Hanefi Avcı'ya soruşturma açıldı, Avcı'nın da rütbeleri geri alınacak

Bakan yardımcısı tiyatroculara mobbing uyguluyor' iddiası

Fenerbahçe'de Jorge Jesus imzayı attı: Burada olmak benim için büyük bir gurur

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, Akıncı Üssü davasındaki cezaları onadı

Ümit Özdağ'dan Süleyman Soylu iddiası: Vatandaşlık işlemlerinin az evrakla yapılıp hızlandırılması için sözlü emir verdi

Gürcistan'da gözaltına alınan Galip Öztürk’ün kefaletle serbest bırakılma talebi reddedildi: 2 ay tutuklu yargılanacak
" />