Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Filistin'de ve ötesinde mazlumların umudu, Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Türk milletidir

18 Mayıs 2021 17:56

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail saldırılarına ilişkin, "Uluslararası toplumun tepkisi maalesef yine cılız kaldı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yüce Meclisimizin bize verdiği güçle Filistin davasını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz" diyerek; "Filistin'de ve ötesinde mazlumların umudu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türk milletidir." görüşünü savundu.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş Başkanlığı’nda toplandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genel Kurul'da İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırısı, Türkiye'nin bu konuda attığı ve atacağı adımları anlattı.

Çavuşoğlu, İsrail saldırılarında şu ana kadar 200 Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirterek, "İsrail Kudüs'teki kardeşlerimize baskılarını artırdı. Temel hedef, Filistinlileri Kudüs'ten sürmek. Bir düşünün 70 yıldır bir evde yaşıyorsunuz bir gün çıkıp sözde mahkeme kararıyla evinizden çıkarıyorlar. Evler yaklaşık 70 yıl önce Ürdün tarafından inşa edilip teslim edilen evlerdir. İsrail, sivil Filistin binalarına saldırdı. Birleşmiş Milletler (BM) binasını, hastaneleri hedef aldılar. Mübarek Ramazan Bayramı'nı zehir ettiler" dedi.

"Tepki yine cılız kaldı"

Dünyanın, Filistin'de yaşananlara tepkisiz kaldığını dile getiren Çavuşoğlu, "Uluslararası toplumun tepkisi maalesef yine cılız kaldı. Sanki Gazze'de, İsrail ile Filistin orduları arasında bir savaş varmış gibi iki tarafa da çağrılarda bulunuldu. Bazıları İsrail'in güvenliğini her şeyin önüne koydu. Gazze'de işlenen savaş suçlarına ve insanlığa karşı suçlara gözlerini kapadılar" diye konuştu.

"Asla vazgeçmeyeceğiz"

Çavuşoğlu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Türkiye'nin Filistin davasının ve Filistin halkının yanında durmaya ve yaralarını sarmaya devam edeceğini söyleyerek, "Filistin konusunda Türkiye'de ortak bir dayanışma iklimi var. Bunu koruma hususunda hassasiyet göstermemiz lazım. Filistin'de ve ötesinde mazlumların umudu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türk milletidir. Bu konuyu, iç siyasetin rekabet diline taşımamak ve Netanyahu ile aynı zihniyetteki insanları, zalimleri sevindirmemek konusunda dikkatli olmamız, hepimizin görevidir. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yüce Meclisimizin bize verdiği güçle Filistin davasını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

"Toplantıya kalabalık ekiple katılmayı düşünüyoruz"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Filistin konusundaki diplomatik çabaların öncüsü olmaya devam edeceğini aktararak, "Cumhurbaşkanımız çok sayıda dünya lideri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İslam İşbirliği Teşkilatı harekete geçirildi. BM Genel Kurulu'nun toplanması talep edildi. Her türlü mekanizmanın harekete geçirilmesini taleplere ekledik. BM Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır Perşembe günü genel kurulun toplanması kararını aldı, teşekkür ediyoruz. Toplantıya kalabalık bir ekiple katılmayı düşünüyoruz" dedi.

'Ümmet' sözlerine açıklık getirdi

Konuşmaların ardından milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tartışmalara neden olan 'ümmet' ile ilgili sözlerine açıklık getirdi. Çavuşoğlu, "Biz 'ümmetin liderliğine soyunduk' demedik. Ümmet kelimesi İslam İşbirliği Teşkilatı'nda yerleşik bir tabir olarak bilinir. Biz toplantıya katılan bütün üyelere 'Ümmet hepimizden liderlik bekliyor' dedik. Ümmetin liderliğine kimse soyunmaz. Ümmetin kendisi liderini seçer. Buradan prim yapmaya çalışmak doğru bir yaklaşım değil" yanıtını verdi.

Muhalefetin, 'niye İsrail ile ticari ilişkilerin kesilmediğine' yönelik eleştirilerine cevap veren Çavuşoğlu, "Ülkelerle kötü ilişkiler yaşayabilirsiniz. Siz ticareti devlet arası ticaret mi sanıyorsunuz. Ülkelerde özel şirketler ihracatı yapıyor, üretiyor. Ben on binlerce, yüzbinlerce çalışanı olan şirketleri niye cezalandırayım" diye konuştu.

HDP'nin, İsrail'in Filistin'e uyguladığı şiddeti, Türkiye'nin PKK terör örgütü mücadelesine eş değer tutmasına tepki gösteren Çavuşoğlu, "PKK ile Netanyahu kıyaslanır. İkisinin ortak yanı bebek katili, çocuk katili olmasıdır." dedi.

Çavuşoğlu, Filistin'e niye gidilmediği yönündeki soruya ise "İsrail her yeri kapattığı için gidemedik." yanıtını verdi.