Dünya

Arjantin'de kitap çalmakla suçlanan Meksikalı büyükelçi geri çekildi

Büyükelçi, 26 Ekim'de, Guy Chaussinand-Nogaret'in yazdığı, Giacomo Casanova'nın biyografisini anlatan 10 dolar değerindeki kitabın ücretini ödemeden kitapçıdan çıkarken yakalanmıştı

09 Aralık 2019 12:29

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, 10 dolarlık kitabı çalmakla suçlanan Meksika'nın Buenos Aires Büyükelçisi Oscar Ricardo Valero Recio'nun geri çekildiğini duyurdu.

Ebrard, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Etik Kurulundan, ünlü bir kitapçıdan kitap çalmakla suçlanan Arjantin'deki büyükelçinin durumunun incelenmesini istedim. Bu arada kendisinin geri dönmesini emrettim. Görüntülerin doğruluğu onaylanırsa görevinden ayrılacak. Sahtekarlığa sıfır tolerans." ifadelerini kullandı.

26 Ekim'de Buenos Aires'te  bir kitapçıda raftan aldığı kitabı bir gazetenin arasına koyduğu ve ödeme yapmadan kapıdan çıkarken alarmın çalmasının ardından güvenlik tarafından durdurulmuştu. Hakkında hırsızlık suçundan soruşturma başlatılan büyükelçi, diplomatik haklara sahip olduğu için Arjantin'de tutuklanma, yargılanma ve cezadan muaf bulunuyor.