Dünya

Araştırma: ABD'nin bazı bölgelerinde yağmur suyu zehirli kimyasallar barındırıyor

18 Aralık 2019 11:35

ABD'de yapılan yeni bir araştırma ülkenin bazı bölgelerinde yağan yağmurdaki suda yüksek seviyede zehirli kimyasallar barındığını ortaya koydu. Araştırmanın raporuna göre gerekli önlemler alınmazsa zehirli kimyasalların içme suyuna karışma tehlikesi de bulunuyor. 

The Guardian'da yer alan habere göre, yağmur suyunda olduğu tespit edilen kimyasal günlük hayatta kullanılan bazı ürünlerde bulunuyor. Per- ve polyfluoroalkil adı verilen kimyasalını bazı türleri kanser, bağışıklık sistemi çökmesi, tiroid problemleri gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. 

Daha önce yapılan araştırmada ABD'de bulunan bazı göller, nehirler ve yeraltı sularında polyfluoroalkil kimyasalının zehirli halinin bulunduğu ortaya çıkmışken bu kez bazı bölgelerin yağmur sularının da aynı durumda olduğu ortaya çıktı. 

Araştırmacılar ülkenin farklı bölgelerinden yağmur suları üzerine test yaptı. Massachuetts'te test edilen örnekte zehirli kimyasal oranının ortalamanın 5 katı olduğu görüldü. 

Yağmur sularında tespit edilen kimyasal Dark Water isimli filme konu olmuştu. Filmde bir avukatın Batı Virginia'da kirliliğe sebep olan bir fabrikayı durdurma çabaları anlatılıyordu.