Gündem

AİHM'den Filiz Kerestecioğlu kararı: İfade özgürlüğü ihlal edildi

Mahkeme, Kerestecioğlu'na 5 bin euro manevi tazminat, 4 bin euro da mahkeme masrafı ödenmesine hükmetti

04 Mayıs 2021 14:18

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması üzerine yaptığı bireysel başvurusuyla ilgili kararını açıkladı. Mahkeme bire karşı altı oyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ifade özgürlüğü hakkını düzenleyen 10'uncu maddesinin ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, Kerestecioğlu'na toplam 5 bin euro manevi tazminat, 4 bin euro mahkeme masrafı ödenmesine hükmetti.

Daha önce verdiği Selahattin Demirtaş kararına atıf yapan AİHM, bu davada da 20 Mayıs 2016'da yapılan anayasa değişikliğinin terörle mücadeleye ilişkin olduğunu ve siyasi fikirlerini açıklamaktan ötürü vekillerin bu yasalar kapsamında mahkum edilemeyeceğini belirtmişti. Kerestecioğlu'nun başvurusunda da aynı karara dayanarak ifade özgürlüğünün engellendiğine karar verildi.

Kerestecioğlu: 

Kararla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Kerestecioğlu, "Bugün, dokunulmazlığımın kaldırılmasına ilişkin başvuruma AİHM 10. maddeden ihlal verdi. Sevgili avukatlarım Ayşe Akkaya, Gülşah Kaya ve uzaklardan bile yetişen Ayşe Bingöl’e çok teşekkürler. İyi ki kadın avukatlar var. İyi ki emeğimizi görünür kılan dayanışmamız var" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Haklarında fezleke hazırlanmış tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarının bir kereliğine kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi, 20 Mayıs 2016'da Meclis'te yapılan oylama ile kabul edilmişti. Kararın ardından hakkında dava açılan Kerestecioğlu, iki kez beraat etmesine rağmen beraat kararlarına savcılık tarafından itiraz edilmişti. Kerestecioğlu, dokunulmazlıkların kaldırılması kararı ile ilgili 11 Kasım 2016 tarihinde AİHM'ye başvuruda bulunmuştu.